Historie Prostějova: Zapomenutí sousedé

To byl titul přednášky, kterou vedl v předvečer připomínky Dne obětí holocaustu badatel Ivan Čech. Bohatý archiv tohoto soukromého badatele nabídl posluchačům, kteří zcela zaplnili podkrovní sál prostějovské Městské knihovny, vhled do života mnoha prostějovských židovských rodin a do jejich osudů.

Řeč byla například o Altarových, na které vzpomíná ve své knize Co oheň nespálil i čestná členka našeho spolku Maud Beerová, Bobaschových, Sonnenmarkových, Seligerových, Riesových, Ballekových a mnoha a mnoha dalších. Posluchači byli často překvapeni, kolik židovských domů v Prostějově máme, kolik firem provozovali v Prostějově naši židovští spoluobčané a jak bohatý odkaz nám do dnešních dnů zanechali.

Za spoustu lidí z rodin, o nichž byla na přednášce řeč, jsme už v uplynulých letech uložili kameny zmizelých a v této práci budeme jako spolek pokračovat. Jaký je cíl?

Aby ani po osmi desítkách let nezůstali naši někdejší židovští spoluobčané úplně zapomenuti. A aby nebyly zapomenuty okolnosti, které vedly k vraždění nevinných lidí včetně dětí…

-jg-

Za přednáškou Ivana Čecha se v rubrice Čtenář – reportér Prostějovského Deníku ohlíží také členka našeho spolku Hana Bartková zde

Zde ještě článek v tištěné podobě: