Feith (Veith) Ehrenstamm

(1763 – 15. 10. 1827)

Významný obchodník (podnikatel). Obchodoval různými druhy zboží a surovin, součástmi armádní výstroje, potravinami. Po založení vlastní továrny obstarával zásobování armády suknem. Prodával sůl a tabák, provozoval velkoobchod vínem a obilím, zásoboval pevnosti, vlastnil palírny, pronajímal si daně a mýta, půjčoval peníze. V Prostějově založil roku 1801 první továrnu na sukno a kazimír. Její budova v ulici Újezd č. 2 byla prvním dvoupatrovým domem ve městě. Jako první žid bydlel i se svojí rodinou v areálu továrny mimo ghetto v křesťanské části města.

dnešní vzhled domu V. Ehrenstamma v Uprkově ulici

Jeho dům v dnešní Uprkově ulici č. 20 byl první dvouposchoďovou budovou v židovském ghettu. V blízkosti synagogy v dnešní Demlově ulici nechal roku 1814 postavit nadační dům, sloužící jako škola. Jako nejbohatší Žid své doby vlastnil devět nemovitostí a své rodině zůstavil v hotovosti nebo v realitách 124 000 zl. Továrnu zdědili synové Jakob, Adolf a Samuel, kteří ji po pěti letech přivedli do konkursu a zkrachovali.

V roce 2021 byl v chatové oblasti Plumlova nalezen náhrobek Ehrenstammova zetě Jakoba Schreibera -více o tomto tématu zde