Připomínáme si Den památky obětí holocaustu

Mezinárodní den památky obětí holocaustu připadá na 27. ledna. Tento den má připomínat utrpení přibližně šesti milionů Židů, 220 tisíc Romů, 15 tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí v době holokaustu za druhé světové války.

Datum 27. ledna bylo vybráno záměrně, jelikož 27. ledna 1945 byl Rudou armádou, pod vedením maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka), slouží však jako symbol osvobození všech ostatních nacistických koncentračních táborů.

Návrh na vyhlášení tohoto dne byl podán Izraelem, Spojenými státy americkými, Austrálií, Kanadou a Ruskem. Podpořilo jej 91 členských zemí.

Česká republika vyhlásila 27. leden významným dnem poprvé v roce 2000, a to z iniciativy České rady pro oběti nacismu, Federace židovských obcí v ČR a dalších organizací, následně byl v roce 2004 zákonem ustanoven jako „Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti“.

Společně se studenty dvou prostějovských středních škol – Střední zdravotnické školy a TRIVISu jsme si tento den připomněli v pátek 26. ledna 2024 na novém židovském hřbitově. Je nesmírně důležité neustále připomínat hrůzy napáchané nenávistnou ideologií, protože ta, bohužel ani 79 let po konci II. světové války nevymizela a co hůř, je stále hlasitěji slyšet. „Proto nesmíme zapomínat na těch více než 1000 zmařených lidských životů jen z Prostějova a okolí! Tito lidé, včetně více než stovky dětí, byli povražděni jen proto, že byli Židé. Byla to organizovaná loupežná vražda. Ti lidé byli průmyslově vražděni a oloupeni o majetek,“ připomněl předseda spolku Hanácký Jeruzalém Michal Šmucr.

We remember!

-jg-

Reportáž TV Morava

Reportáž televize ZZIP

Reportáž České televize (stopáž 10:30)