Uložili jsme dalších 13 kamenů zmizelých

Celkem 86 pamětních kamenů připomíná od čtvrtka 27. 6. 2024 v prostějovských ulicích památku lidí, kteří se během druhé světové války stali oběťmi holocaustu. Právě ve čtvrtek jich totiž přibylo 13. Dalších třináct lidských osudů tak nezůstane zapomenuto…

Kameny zmizelých byly uloženy v ulicích Havlíčkova, zde konkrétně dva kameny za bratry Karla a Pavla Beamtovy, v ulici Rejskova jeden kámen za někdejšího prostějovského zastupitele Josefa Holze, v ulici Pod Kosířem opět dva kameny, a to za bratry Jiřího a Pavla Butschowitcherovy, v ulici Wolkerova dva kameny za rodinu Schreiberovu, v Sádkách jeden kámen za otce laureátky Ceny města Prostějova, prostějovské rodačky, přeživší holocaustu a čestné členky spolku Hanácký Jeruzalém Maud Beerové Bedřicha Stecklmachera a v ulici Uprkova dva kameny za sourozence Kitty a Pavla Platzerovy a 3 kameny za Mirjam a Ludvíka Blitzovy a Sigmunda Böhma. 

Kámen za Josefa Holze uhradili manželé Milada a Petr Sokolovi: „S osudem Josefa Holze jsem se se blíže seznámil před dvěma lety, kdy jsem připravoval na festival Chayim přednášku o prostějovských židovských politicích, protože téma komunální politiky je mi profesně blízké. Právě židovské politické strany v Prostějově, jejich činnost a osudy těchto lidí mne velmi oslovily. Rozhodli jsme se proto s manželkou připojit se k organizátorům ukládání kamenů – spolku Hanácký Jeruzalém – a položit kámen za Josefa Holze.“

Kameny zmizelých ukládá od roku 2019 v Prostějově za podpory města spolek Hanácký Jeruzalém. 

Připomínají naše někdejší židovské spoluobčany zavražděné v průběhu holocaustu, ale také například zmařené životy členů prostějovské Sokolské jednoty. 

„Každý nový kámen připomíná neradostný lidský osud a měl by tak být zároveň mementem pro současnost. Mějme na mysli, že zlo, které tehdy znamenalo pro miliony lidí peklo na Zemi, nezmizelo,“ uvedl v proslovu při zakončení pietního aktu primátor František Jura.

Akce se za město Prostějov účastnili také náměstkové Jiří Pospíšil, Jiří Rozehnal a Miloš Sklenka.

Modlitbu za oběti holocaustu, za které byly kameny uloženy, vedl rabín Daniel Mayer z Izraele.

Uložení kamenů zajistila opět společnost FCC, za což moc děkujeme.

Stejně tak děkujeme všem, kteří nás v naší činnosti podporují.

Během II. světové války bylo z Prostějova deportováno do koncentračních a vyhlazovacích táborů více než 1200 Židů. Domů se vrátilo pouhých 109, ovšem ani ti zde většinou nezůstali. Jejich novým domovem se v řadě případů stal Stát Izrael, někteří odešli do USA či do dalších zemí. 

-jg-

Článek o akci z Deníku

Reportáž TV PIK

Židovské listy

Fotogalerie z akce: