Rok 2023 s Hanáckým Jeruzalémem

Začíná nám nový občanský rok a kdy jindy se ohlédnout za uplynulými dvanácti měsíci? Spolek Hanácký Jeruzalém vstupuje do sedmého roku své existence, hodně práce za sebou a ještě víc před sebou. Které stěžejní události nabídl veřejnosti spolek v roce 2023?

Odstartovali jsme sérií přednášek členů spolku Jaromíra Vykoukala a Jana Lázny. Jaromír se věnuje především vojenské historii a ve svém vystoupení v podkrovním sále prostějovské Městské knihovny se zaměřil na Šestidenní válku a boj o Jeruzalém. Honza Lázna, rodák z prostějovských židovských uliček, si jako téma své přednášky zvolil právě zaniklé židovské ghetto. Druhé téma, jemuž se věnoval, byly prostějovské textilní a oděvní továrny. Mimochodem, velká část ze slavných prostějovských oděvních firem byla založena nebo provozována právě židovskými spoluobčany. Židé stáli obecně u zrodu textilní tradice v Prostějově.

V dubnu se ve spolupráci s Muzeem a galerií uskutečnil další ročník veřejného čtení jmen obětí holocaustu Jom ha – šoa.

Ještě před začátkem turistické sezóny se podařilo umístit k budově bývalé nové synagogy, dnes kostelu Čs. církve husitské – Husovu sboru – informační stojan upozorňující, že objekt býval slavnou velkou synagogou.

V červnu jsme zorganizovali největší a nejdůležitější akci, kterou bylo opět ukládání kamenů zmizelých. V Prostějově jich tentokrát přibylo dalších 13 a celkem je tak v chodnících uloženo 70 pamětních kamenů připomínajících osudy vyvražděných židovských spoluobčanů a 3 kameny připomínající zavražděné členy Obce sokolské.

S příchodem letní sezóny byla spuštěna i nová aplikace Tour Stories – Prostějov židovský. Aplikace je zdarma ke stažení do mobilních telefonů a provede zájemce po stopách našich někdejších židovských spoluobčanů.

Turistická sezóna byla i ve znamení prohlídkových okruhů Prostějovem židovským, komentovaných prohlídek nového židovského hřbitova v Prostějově za Brněnskou ulicí i novým prohlídkovým okruhem Po starých prostějovských hřbitovech, který zahrnuje procházku bývalým křesťanským hřbitovem i starým židovským hřbitovem.

Na podzim, v září, se členka spolku Jana Gáborová zúčastnila druhého ročníku festivalu ŠTETLfest v Brně, kde vystoupila s přednáškou o prostějovském rodákovi, architektu Maxi Fleischerovi.

Významnou akcí v závěru října bylo spolupořadatelství konference Moravské spolky a péče o židovskou historii a kulturu, která se uskutečnila v Olomouci v prostorách Moravské vysoké školy. Na dvě desítky spolků a organizací z celé Moravy si zde vyměňovaly zkušenosti a dobrou praxi v připomínání a objevování židovské historie svých měst, navazování nových kontaktů s potomky přeživších či v organizování nových zajímavých akcí či projektů.

Poslední zásadní akcí roku 2023 byla instalace pamětní desky Václavu Knotkovi, vedoucímu šifrantů československé exilové vlády do chodníku před jeho rodným domem v ulici Karlov v Prostějově.

Rok 2023 byl nabitý událostmi a rok 2024 bude jistě obdobně plodný. Letos nás čeká stěžejní výročí – 120 let od slavnostního otevření nového Templu v Prostějově, budovy, která dnes slouží jako kostel Husův sbor. Věříme, že toto výročí připomeneme důstojně a podaří se snad i překvapení pro veřejnost.

Tak nám držte palce a buďte s námi!

Jana Gáborová za spolek Hanácký Jeruzalém