Prostějov vypíše tendr na studii pietní úpravy starého židovského hřbitova

starý židovský hřbitov – archivní fotografie

Na pietní úpravě starého židovského hřbitova se radnice v roce 2019 po několika letech diskusí dohodla s nadací Kolel Damesek Eliezer, spolkem Hanácký Jeruzalém a Federací židovských obcí. Starý židovský hřbitov v Prostějově byl založen v roce 1801 a v roce 1943 na popud německého starosty zrušen. Na zrušeném hřbitově jsou pochováni například předci filozofa Edmunda Husserla či spisovatele Stefana Zweiga.

Prostějovská radnice vypíše veřejnou zakázku na zpracování studie podoby pietní úpravy bývalého židovského hřbitova. Zpracování studie, která by měla být dokončena v polovině příštího roku, má radnici stát zhruba 750.000 korun. ČTK to dnes sdělil primátor František Jura (ANO). Někdejší židovský hřbitov v Prostějově, který ministerstvo kultury dalo v roce 2016 na seznam kulturních památek, byl zničen za německé okupace. Náhrobní kameny se židovskými nápisy si tehdy rozebrali obyvatelé z okolních vesnic a vydláždili jimi například dvorky. Na místě hřbitova je nyní park a parkoviště.

text převzat z Archiweb (na uvedeném webu je celý článek)

Tématu se věnuje také Prostějovský Deník

Podrobnosti o tendru na studii rehabilitace starého židovského hřbitova popisuje v reportáži prostějovský primátor František Jura.

Informace o vypisovaném tendru přináší i TV Morava

Reportáž k tématu přináší i Český rozhlas Olomouc