Celkem pět prázdninových nedělí jsme nabídli veřejnosti komentované prohlídky s tematikou prostějovské židovské historie. Putovali jsme Prostějovem židovským, Po starých prostějovských hřbitovech i novým prostějovským židovským hřbitovem. Přestože jsme většinou měli štěstí na velmi horké počasí, neodradilo toto návštěvníky a prošli nabízené okruhy s námi.
Okruh Prostějovem židovským začíná u prostějovského zámku a s účastníky jdeme severní částí někdejšího židovského ghetta – ulicí Školní, dále k domu na Vápenici, kde bydlel prostějovský rodák a izraelský dramatik Max Zweig, poté se vydáme k bývalé nové synagoze – dnes Husovu sboru – ulicí Demelovou kolem staré synagogy a Ehrenstammova nadačního domu až k reliktu jižní části židovského ghetta – Špalíčku.
Naopak okruh Po starých prostějovských hřbitovech je okruhem spíše „parkovým“. Starý křesťanský hřbitov – dnes Spitznerovy sady a botanická zahrada. Starý židovský hřbitov u Reálného gymnázia ve Studentské ulici. V rámci tohoto okruhu si všímáme nejen botanických zajímavostí, ale přibližujeme i proces přeměny obou míst do dnešní podoby. Zatímco u křesťanského hřbitova šlo o proměnu, na níž se zúčastněné strany dohodly, u židovského hřbitova šlo o „proměnu“ násilnou – vytrhání náhrobků a zničení povrchu hřbitova. Nicméně pohřebištěm zůstává dodnes.
Nový židovský hřbitov stojí za samostatnou návštěvu, jednak proto, že je už dál od centra města a jednak proto, že zde nalezneme starší i modernější náhrobky a můžeme vidět i tradiční symboliku židovských náhrobků.
Přestože komentované prohlídky pro letošní léto končí, můžete si řadu míst připomenout i sami, stačí stáhnout si zdarma aplikaci Tour Stories, kde naleznete i desítku zastavení Prostějova židovského, která spojují všechny tři zmíněné okruhy.
-jg-