Modche a Rézi na návštěvě u rabína

No řekněte sami, kdo by mohl lépe zakončit prostějovský program Dnů židovské kultury v Olomouci, než naši známí staří manželé Modche & Rézi? Ono zakončení proběhlo ve čtvrtek večer (19. 10. 2023) právě v Prostějově. Prostějov se totiž dík spolku Hanácký Jeruzalém, Muzeu a galerii v Prostějově a loutkovému divadlu STAROST připojil svou částí k akcím letošních Dnů židovské kultury.

Čtvrteční večer byl v Galerii Špalíček ve znamení piklů Modcheho i Šlojmeho proti docela ostré paní Koref (to je příjmení paní Rézi…), to znamená loutková miniatura v provedení Loutkového divadla Starost Prostějov, vytvořená na motivy kdysi velmi vydávaného i čteného česko-židovského spisovatele Vojty Rakouse. Jeho postavy byly „anno dazumal“ tak slavné, že jejich příběhy byly zfilmovány už v době němého filmu.

A osud to nastrojil ale velmi zajímavě – hrálo se v dochovaném pozůstatku prostějovského židovského ghetta v tzv. Špalíčku. Nejpikantnější ale je, že se hrálo přímo v části, ve které bydlel kdysi se svou velmi početnou rodinou až do transportů výpomocný prostějovský rabín Ludvík Schap. Vadilo by mu, že v jeho bývalém bytě se producírují komedianti? Nebo by přivítal, že předvádějí doslova “ košer“ text ? Myslím, že by se asi nehněval…. Už jen proto, že přivedl na svět devět dětí……

-ič-

Samotnému loutkovému představení přecházela komentovaná prohlídka Prostějovem židovským a také prezentace o životě židovských spolků v Prostějově před nástupem nacismu.

Jsme velmi rádi, že se akce v Prostějově zúčastnily více než tři desítky lidí včetně návštěvníků ze sousední Olomouce!

-jg-