Konference Židé a Morava 2022

historička Marie Dokoupilová a historik Filip Gregor – návštěva Domu kultury, kde je k vidění model kroměřížské synagogy

Ve středu 9. 11. 2022 se v kroměřížském muzeu uskutečnila konference Židé a Morava, která má v Kroměříži letitou tradici a stala se jakousi „výkladní skříní“ činnosti tamního muzea. Ostatně i toto zaznělo před zahájením diskusních příspěvků. Prostějov byl zastoupen prezentací historičky Marie Dokoupilové, která se dlouhá léta věnovala právě tématu prostějovské židovské komunity. Tentokrát se zaměřila na arizace židovského majetku.

Marie Dokoupilová se věnovala arizaci více než stovky židovských domů, z nichž řada z nich v Prostějově dodnes stojí. Některé však byly již zbourány a nezřídka na jejich místě nalezneme parkoviště. V písemné formě vyjde příspěvek dr. Dokoupilové v připravovaném sborníku.

Prostějova se ve svém příspěvku dotknul i dr. Tomáš Jelínek, který se zabýval tématem židovských podnikatelů 1. republiky, přičemž k významným podnikatelským rodinám tohoto období patřily právě i některé prostějovské židovské rodiny. Také jeho výzkum bude publikován v připravované knize.

Při příležitosti návštěvy zmiňované konference jsme si nenechali ujít ani možnost podívat se na velký model dnes již neexistující kroměřížské synagogy, který byl odhalen letos v létě, a který aktuálně můžete vidět ve vestibulu kroměřížského Domu kultury.

O odhalení modelu synagogy psal mimo jiné i kroměřížský Deník.

Fotogalerie z akce:

-jg-