Hanácký Jeruzalém na ŠTETL festu

V sobotu 31. 8. 2024 jsme měli možnost vystoupit v rámci programu letošního ročníku multižánrového festivalu ŠTETL fest v Brně. Tentokrát na téma moravští Židé ve výtvarném umění. Dvojpřednáška Jany Gáborové, členky spolku, a Filipa Gregora, historika prostějovského muzea, se zaměřila hned na několik osobností spojených s výtvarným uměním a také na jednu významnou módní návrhářku, rodačku z Prostějova.

Filip Gregor se zaměřil zejména na život a dílo prostějovské rodačky, malířky Alžběty Zelené, rozené Kleinerové, jejíž 20. výročí úmrtí jsme si nedávno připomněli. Alžběta pocházela z prostějovské židovské rodiny Kleinerových. Její rodiče vlastnili malý obchod s látkami a krejčovskou přípravou na rohu Školní ulice a Pernštýnského náměstí v Prostějově. Rodičům také v obchodě pomáhala. Nejvíce jí bavilo aranžování výlohy. Už od dětství ráda malovala. Jejím snem bylo studovat malířství stejně jako její starší sestra Markéta (Margith Kleinerová-Eisenberg, pozdější portrétní a figurální malířka). O životním příběhu Alžběty Zelené, rozené Kleinerové více v tomto samostatném příspěvku.

Jana Gáborová ve své části pokračovala životním příběhem rodačky z Brna, malířky, která za své dílo získala několik prestižních izraelských cen, Anny Ticho. Tato žena byla výrazně ovlivněna evropskou výtvarnou tvorbou, zejména jejími současníky Gustavem Klimtem, Egonem Schiele či Oskarem Kokoschkou. Anna odešla ve svých 18 letech do tehdejší Palestiny, která byla součástí britského mandátu. V Jeruzalémě se provdala za svého bratrance Abrahama Ticho, který zde působil jako oční lékař. Anna mu po celý jeho život byla oporou v jeho lékařské praxi, přitom ale výtvarné umění hrálo v jejím životě neméně významnou roli. Dům Tichových se po smrti obou stal muzeem, kde mohou návštěvníci obdivovat její dílo. Dům se nachází v Jeruzalémě a Anna jej věnovala právě obyvatelům tohoto svatého města.

Dále zmínila Jana Gáborová prostějovskou rodačku, pozdější první dámu izraelské módy Lolu Beer Ebner. I její příběh je nesmírně zajímavý a dá se říct, že obě dámy, jak Anna Ticho, tak Lola Beer Ebner proslavily nejen svůj um, ale ve svém oboru i Izrael a města, z nichž tyto dámy pocházely, tedy Brno a Prostějov, mohou být na tyto své výrazné osobnosti právem hrda. Také Lola získala za své dílo několik prestižních izraelských cen a dokonce mezinárodní ocenění. Její módní ateliér se nacházel v Tel Avivu. Více o Lole Beer Ebner v tomto samostatném příspěvku.

-jg-

Fotoohlédnutí za přednáškou na ŠTETL festu v brněnské Vile Stiassny: