Empírová synagoga v Prostějově je na prodej

Majitelé bývalé synagogy v centru Prostějova, která léta bez užitku chátrá a je v havarijním stavu, nabídli městu její odkup za 6,8 milionu. Radní ale tuto cenu považuji za přemrštěnou a doporučili zastupitelům nabídku odmítnout. 

ČTK to řekla primátorova náměstkyně Milada Sokolová (ODS). Národní památkový ústav synagogu v roce 2013 zařadil na seznam ohrožených památek. Majitelka synagogy Lenka Skácelová dnes ČTK řekla, že nabízená cena za nemovitost vychází z odhadu a je ochotna o podmínkách prodeje s městem dál jednat.

„Ve své nabídce prodeje vlastník uvádí, že z důvodu vysokých finančních nákladů není schopen zajistit rekonstrukci stavby. Synagogu proto nabídl městu. Město Prostějov vlastníkovi předložilo návrh na odkup synagogy ve výši 400.000 korun, tedy za stejnou cenu, za kterou budovu odkoupil v roce 2017 od pravoslavné církve. Tato cena se vlastníkovi zdá neakceptovatelná,“ uvedla Sokolová.

Podle Skácelové jsou informace radních zavádějící. „Nezohledňují investice za opravy, které jsme na budově provedli. A městu jsme také sdělili, že jsme ochotni jednat o ceně přijatelné pro obě strany,“ uvedla Skácelová, která se svým manželem radnici nabídla alternativní realitní transakci. „Zda by nám město dokázalo nabídnout jako výměnu za synagogu nemovitost, kde by byl podobně jako v synagoze obyčejný bytový prostor a nebytový prostor sloužící pro naše osobní věci. Toto by bylo naše přání,“ oznámili radnici. V opačném případě chtějí manželé synagogu nabídnout k prodeji prostřednictvím realitní kanceláře.

Budova synagogy je nyní v havarijním stavu a Národním památkovým ústavem je od roku 2013 vedena na seznamu ohrožených nemovitých památek. Odborníci podle Sokolové zhodnotili technický stav synagogy a odhadli, že má narušenou statiku a její zajištění by stálo více než šest milionů korun. Radní proto nedoporučuje odkup této nemovité kulturní památky za nabídnutou cenu 6,8 milionu korun.

Synagoga byla postavena v 90. letech 18. století, později byla upravena v empírovém slohu. Za druhé světové války byla uzavřena a po válce se jejím majitelem stala pravoslavná církev. Synagoga poté už svému původnímu účelu nesloužila. Po roce 1989 měla několik majitelů, žádný z nich se nepustil do její opravy.

zdroj: Archiweb

historická fota synagogy (Státní okresní archiv Prostějov, jedna z fotografií interiéru dodatečně kolorovaná):