80 let od likvidace tzv. terezínského rodinného tábora v Osvětimi

V noci z 8. na 9. března 1944 došlo v Osvětimi – Březince (Auschwitz – Birkenau) k největší masové vraždě našich občanů v období 2. světové války. Jednalo se o téměř 3800 obyvatel tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava, kteří dorazili do Osvětimi dvěma zářijovými transporty v roce 1943 a stali se nedobrovolnými obyvateli pro ně založené táborové sekce BIIb – tzv. terezínského rodinného tábora. Stejně tragický osud usmrcení v plynových komorách potkal o čtyři měsíce později také další skupinu vězňů z terezínského rodinného tábora, kteří přijeli do Osvětimi v průběhu dalších měsíců a nebyli vybráni během selekcí na otrockou práci.

TEREZÍN – V letošním roce si vedle dalších výročí připomínáme také 80. výročí likvidace tzv. terezínského rodinného tábora, umístěného v táborové sekci BIIb vyhlazovacího tábora Auschwitz – Birkenau, kam směřovaly od října 1942 do října 1944 transporty z terezínského ghetta. Mezi zářím 1943 až květnem 1944 byli terezínští vězni umísťováni bez obvyklé selekce do tzv. terezínského rodinného tábora, který byl připravován pro propagandistické využití. Většina vězňů tohoto tábora byla po uplynutí „ochranné“ lhůty, která trvala šest měsíců, zavražděna v osvětimských plynových komorách.

K první masové vraždě došlo v noci z 8. na 9. března 1944 a jednalo se o téměř 3800 osob z transportů s označením Dl a Dm, kterými odjelo z Terezína 6. září 1943 celkem 5007 osob. Z nich nakonec přežilo pouhých několik osob, zbytek zemřel díky katastrofálním podmínkám již v táboře, ještě před březnovou likvidací. Dalších pět transportů s přibližně dvanácti a půl tisíci osobami odjelo z terezínského ghetta do táborové sekce BIIb v prosinci 1943 a v květnu 1944. Více než polovina z nich pak byla zavražděna během dvou nocí mezi 10. a 12. červencem roku 1944.

„Společně s našimi partnery z Památníku ticha, Nadačního fondu obětem holocaustu a Institutu Terezínské iniciativy si letošní 80. výročí těchto tragických událostí připomeneme několika akcemi, na které bychom rádi veřejnost upozornili a pozvali,“ dodává k tomu ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek.

Prvním počinem Památníku Terezín bude výstava „Rodinný tábor“, která bude v průběhu celého března k vidění ve výstavní cele IV. dvora terezínské Malé pevnosti. Ve znamení připomínky těchto tragických událostí pak bude také letošní Terezínská tryzna, která se bude konat 19. května na terezínském Národním hřbitově, a na podzim chystáme putovní výstavu Album G.T. 1942 – 1944 nedávno objevených fotografií z terezínského ghetta nalezených v pozůstalosti bývalého redaktora Československého rozhlasu Milana Weinera. Součástí výstavy je také jediná autentická fotografie, pořízená během odjezdu jednoho z transportů, mířících z Terezína do táborové sekce BIIb. 

Mgr. Stanislav Lada

e-mail: press@pamatnik-terezin.cz