Před sto lety se narodil významný český spisovatel Ladislav Fuks. Věnoval se také židovské tematice

Jeho osudy a osobnost jsou stále zahaleny mnohým tajemstvím, i když jako spisovatel zůstává v živém povědomí: učí se o něm na školách a ti, kteří nepřečetli žádnou jeho knihu, alespoň znají film Spalovač mrtvol. Bizarní stvoření, nejzáhadnější český spisovatel druhé poloviny 20. století, velký mystifikátor, který maskoval a zakrýval skutečnou identitu, král šerosvitu, který žongloval s umíráním a se smrtí, velký vzdělanec a jeden z nejlepších českých moderních spisovatelů. Tím vším byl Ladislav Fuks. Nahlédněme u příležitosti 100. výročí jeho narození do jeho života a díla.

Číst více… „Před sto lety se narodil významný český spisovatel Ladislav Fuks. Věnoval se také židovské tematice“

Izraelské tance pro veřejnost

taneční soubor RUT

Taneční soubor RUT znovu nabídne veřejnosti výuku izraelských tanců. Výuka bude rozdělena do dvou skupin – pro začátečníky a pro pokročilé. První lekce začínají v pátek 6. října 2023 – začátečníci od 18:00, pokročilí od 19:00 v tělocvičně SŠA Prostějov, Komenského 4. Vstupné 20,- Kč, děti zdarma. Výuka izraelských tanců pak bude probíhat každý první pátek v měsíci s výjimkou svátků.

Číst více… „Izraelské tance pro veřejnost“

Jak se vydařil letošní ŠTETL FEST 2023 31.8. – 3.9.2023?

ilustrační foto – vila Löw – Beer

Velký zájem široké veřejnosti i členů židovských obcí potvrdil postavení ŠTETL FESTU jako největšího festivalu židovské kultury v České republice a na Slovensku.  Ve čtyřech dnech se uskutečnilo 88 akcí na 21 místech v městě Brně. Do organizace se zapojilo 14 příspěvkových i soukromých organizací z Brna i Jihomoravského kraje. Celková návštěvnost všech akcí byla 9 500 diváků z celé České republiky a tentokrát v hojném počtu i ze zahraničí (Rakousko, Slovensko, USA, Německo, Izrael).

Číst více… „Jak se vydařil letošní ŠTETL FEST 2023 31.8. – 3.9.2023?“

Letošní Dny evropského dědictví odstartovaly v Prostějově prohlídkou židovského hřbitova

První akcí Dnů evropského dědictví 2023 v Prostějově byla komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí. Ta se uskutečnila v neděli 10. září. Nenechaly si ji ujít na čtyři desítky návštěvníků, kteří postupně na hřbitov dorazili. Ti nejvzdálenější až z Českého Těšína!

Číst více… „Letošní Dny evropského dědictví odstartovaly v Prostějově prohlídkou židovského hřbitova“

Před sto sedmdesáti lety se narodil prostějovský advokát a komunální činitel židovského původu Jindřich Stross

Jindřich Stross – advokát, spolkový činitel, radní a představitel národní strany patřil k Vojáčkově generaci bojovníků za český Prostějově vedle Eduarda Skály, Josefa Waita, Josefa Vrtala, Františka Neumanna a Josefa Kolovrata. Jeho manželka Adéla a syn Pavel se stali obětí holocaustu. Životní a profesní příběh této osobnosti jsme mohli rekonstruovat zásluhou některých dokumentů, vzpomínkových knih Ondřeje Přikryla Z těžkých dob Prostějova, Červánky Prostějova a genealogické databáze Geni.

Číst více… „Před sto sedmdesáti lety se narodil prostějovský advokát a komunální činitel židovského původu Jindřich Stross“

Hanácký Jeruzalém a STAROST na Štetlu

vila Löw – Beer v Brně

V neděli 3. září 2023 jsme měli možnost nejen navštívit druhý ročník multižánrového festivalu ŠTETL Fest v Brně, ale i vystoupit ve vile Löw – Beer s přednáškou o prostějovském rodákovi, architektu Maxi Fleischerovi. Fleischer proslul zejména jako architekt synagog, ale také autor projektů na obřadní síně židovských hřbitovů. V Prostějově dodnes stojí památkově chráněný dům přestavěný právě dle návrhu Maxe Fleischera. Jde o dům nesprávně nazývaný knížecí, který nalezneme naproti prostějovského zámku. Ve skutečnosti mu tuto podobu Fleischer vtiskl při realizaci vily pro dr. Karla Hamburgera. Příznačnější název by tedy byl „Hamburgerova vila“.

Číst více… „Hanácký Jeruzalém a STAROST na Štetlu“

Dny evropského dědictví nabídnou i prohlídku židovského hřbitova

nový židovský hřbitov v Prostějově

V neděli 10. září 2023 se od 14:00 hodin uskuteční v rámci Dnů evropského dědictví komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova v Prostějově za Brněnskou ulicí. Sraz účastníků je před bránou hřbitova. Na akci není třeba se předem hlásit.

Číst více… „Dny evropského dědictví nabídnou i prohlídku židovského hřbitova“