Před sto lety se narodil Rudolf Vrba, muž, který utekl z továrny na smrt, aby o ní podal zprávu

Rudolf Vrba se svým spoluvězněm Alfrédem Wetzlerem provedl asi nejslavnější útěk z Osvětimi, přesněji z likvidačního tábora Auschwitz-Birkenau, z „továrny na smrt“. Rudolf Vrba se narodil 11. září 1924  v Topolčanech jako Walter Rosenberg. Byl synem Eliase Rosenbergera a Heleny rozené Grünfeldové. V patnácti letech byl podle antisemitských zákonů Slovenského štátu vyloučen jako Žid z gymnázia. Pracoval jako dělník a věnoval se i samostudiu. Učil se anglicky a rusky.

Číst více… „Před sto lety se narodil Rudolf Vrba, muž, který utekl z továrny na smrt, aby o ní podal zprávu“

Fotoohlédnutí za trojvýročím svatostánku

Právě dnes – 8. září 2024 – si připomínáme 120. výročí slavnostního otevření nové prostějovské synagogy, velkolepého secesního templu. Připomínáme si však ještě dvě výročí, která se k tomuto posvátnému místu vážou. 350. výročí položení základního kamene původní barokní synagogy a 75. výročí otevření kostela Husův sbor, jenž zde vznikl přebudováním synagogy po válce.

Číst více… „Fotoohlédnutí za trojvýročím svatostánku“

Připomněli jsme si trojí výročí prostějovského svatostánku

Odpoledne ve čtvrtek 5. září 2024 se neslo v duchu slavnostní připomínky 120. výročí otevření prostějovského Templu (nové synagogy vystavěné dle návrhu přerovského architekta Jakoba Gartnera), 350. výročí položení základního kamene původní barokní synagogy, která na tomto místě stála a 75. výročí otevření kostela Husův, v nějž byla po válce synagoga přebudována.

Číst více… „Připomněli jsme si trojí výročí prostějovského svatostánku“

120. výročí otevření nové prostějovské synagogy je za dveřmi!

Už tento čtvrtek – 5. září 2024 – se uskuteční slavnostní akce k připomínce 120. výročí otevření prostějovského Templu. Na programu, který začíná ve 14:00 v bývalé synagoze, dnes kostele Husův sbor, bude koncert varhanní a klezmerové hudby, četba z knihy prostějovské rodačky Maud Beerové Co oheň nespálil a hlavně! Odhalení 3D modelu synagogy z dílny Richarda Lázny. Právě Richard Lázna společně s Danielem Soukupem z olomoucké Židovské obce v průběhu programu model odhalí.

Číst více… „120. výročí otevření nové prostějovské synagogy je za dveřmi!“

Hanácký Jeruzalém na ŠTETL festu

V sobotu 31. 8. 2024 jsme měli možnost vystoupit v rámci programu letošního ročníku multižánrového festivalu ŠTETL fest v Brně. Tentokrát na téma moravští Židé ve výtvarném umění. Dvojpřednáška Jany Gáborové, členky spolku, a Filipa Gregora, historika prostějovského muzea, se zaměřila hned na několik osobností spojených s výtvarným uměním a také na jednu významnou módní návrhářku, rodačku z Prostějova.

Číst více… „Hanácký Jeruzalém na ŠTETL festu“

Prázdninové komentované okruhy se vydařily i letos!

Celkem pět prázdninových nedělí jsme nabídli veřejnosti komentované prohlídky s tematikou prostějovské židovské historie. Putovali jsme Prostějovem židovským, Po starých prostějovských hřbitovech i novým prostějovským židovským hřbitovem. Přestože jsme většinou měli štěstí na velmi horké počasí, neodradilo toto návštěvníky a prošli nabízené okruhy s námi.

Číst více… „Prázdninové komentované okruhy se vydařily i letos!“

Před sto devadesáti lety se narodil prostějovský židovský podnikatel a tiskař Ignác Rottberger

Ignác Rottberger se narodil 24. srpna 1834 v židovské rodině v Pešti. Jeho rodiči byli Mayer a Eleona Rottbergerovi. Měl sestry Kláru Rottbergerovou – Spitznerovou (1840–1924), Emilii Emmu Rottbergerovou-Schweiburgovou (1844–1886) a bratra Ferdinanda, o kterém nemáme bližší údaje. Po roce 1848 se vyučil knihtiskařem a další vzdělání získal doma i v zahraničí. V Prostějově se usadil, založil obchod a oženil se. Není známý důvod odchodu z Uher a nic nevíme o jeho příbuzných.

Číst více… „Před sto devadesáti lety se narodil prostějovský židovský podnikatel a tiskař Ignác Rottberger“

Před dvaceti lety zemřela prostějovská malířka a pedagožka Alžběta Zelená

V těchto dnech si připomínáme dvacet let od úmrtí malířky, grafičky a pedagožky Alžběty Zelené. Žena dramatických osudů, do jejíchž osudů zasáhla válka i komunistický režim, pozoruhodná umělkyně. Její jméno nenajdeme v encyklopediích, solitérka stojící mimo malířskou tvorbu 20. století. Existuje o ní jen pár publicistických článků z pera novinářů, archivářů a jedna bakalářské práce. Její malířské dílo tak čeká na odborné zhodnocení.

Číst více… „Před dvaceti lety zemřela prostějovská malířka a pedagožka Alžběta Zelená“

Trojvýročí jednoho posvátného místa

V letošním roce, přesně 8. září, si připomeneme 120. výročí slavnostního otevření nové prostějovské synagogy, Templu. O 3 dny později, 11. září, tomu bude 75 let, kdy byla synagoga po přestavbě slavnostně otevřena jako kostel Církve československé husitské. Méně známým faktem je, že si v letošním roce připomínáme zároveň i 350. výročí položení základního kamene barokní synagogy, která na tomto místě původně stála.

Číst více… „Trojvýročí jednoho posvátného místa“

Po starých prostějovských hřbitovech

V neděli 25. srpna od 14:00 nás čeká poslední prázdninový komentovaný okruh připomínající židovskou historii Prostějova. Tentokrát se opět projdeme starými prostějovskými hřbitovy. Nejen tím židovským, ale také křesťanským. Naše putování zakončíme v botanické zahradě, která vznikla z jedné z částí křesťanského hřbitova.

Číst více… „Po starých prostějovských hřbitovech“