Rabín Menacham Kalchheim, který má pověření Vrchního rabinátu Izraele pro Česko a Slovensko pro vykonávání kašruru, osobně navštívil v úterý 11. března 2025 Palírnu U Zeleného stromu v Prostějově. A již popáté potvrdil certifikaci místní košer pálenky.
Číst více… „Rabín Menacham Kalchheim v Palírně U Zeleného stromu“Archeologický průzkum v uličkách
Město Prostějov připravuje vznik nového náměstí mezi ulicemi Kostelní, Uprkova a Koželuhova. Před zahájením plánovaných úprav plochy probíhá od podzimu loňského roku archeologický průzkum, který navazuje na průzkum provedený před stavbou domů Hradební 15, Kostelní 12 a Koželuhova 5, 6, 8. Před koncem roku a příchodem sněhu a mrazu se podařilo odkrýt část základů židovských domů popisné číslo 29, 30 a 31 a plochy jejich dvorů.
Číst více… „Archeologický průzkum v uličkách“Karel Wellner byl také malířem prostějovských židovských uliček
V plejádě malířů našich židovských uliček najdeme také olomouckého malíře, grafika, ilustrátora, výtvarného kritika a pedagoga Karla Wellnera, od jehož narození uplynulo sto padesát let.
Číst více… „Karel Wellner byl také malířem prostějovských židovských uliček“Připomínáme si nedožité devadesátiny historika a znalce židovských památek Jiřího Fiedlera
Jiří Fiedler se narodil 4. března 1935 v Olomouci. Vystudoval historii na UK v Praze. Potom působil jako editor a redaktor v nakladatelství literatury pro děti a mládež Albatros. Také překládal ze srbochorvatštiny a polštiny (například romány Borislava Pekiče, Ivo Andriče a Miroslava Krleži).
Číst více… „Připomínáme si nedožité devadesátiny historika a znalce židovských památek Jiřího Fiedlera“Prostějovští židé v době třicetileté války a po ní
V protireformačním tažení během třicetileté války a po ní, se ostrůvek prostějovských Židů stal nepřítelem v katolizačním tažení. Protireformační antisemitismus měl ale především hospodářské důvody.
Číst více… „Prostějovští židé v době třicetileté války a po ní“Hroby rodiny Riesových
V příčné aleji židovského hřbitova, směrem k městskému hřbitovu, je hrob Ing. Waltera Riese a Irmy Richterové, z druhé strany k němu přiléhá hrob Morize (Mořice) a Yenny (Jenni) Riesových.
Číst více… „Hroby rodiny Riesových“V prostějovské knihovně zazněl příběh Helly od Aleny Machoninové
29. ledna 2025 zavítala do prostějovské knihovny překladatelka a rusistka Alena Machoninová. V podkrovním sále knihovny představila svůj románový debut Hella, který získal cenu Kniha roku 2024 Magnesia Litera.
Číst více… „V prostějovské knihovně zazněl příběh Helly od Aleny Machoninové“Den památky obětí holocaustu

Den památky obětí holocaustu jsme si dnes, 27. 1. 2025, společně se žáky ZŠ Železného a studenty Střední zdravotnické školy, připomněli pietním aktem na novém židovském hřbitově v Prostějově.
Číst více… „Den památky obětí holocaustu“Prostějovský židovský hřbitov: zničen nacisty, Čechy zapomenut
Město Prostějov si dlouho neslo přezdívku „Hanácký Jeruzalém“, neboť v něm sídlila jedna z největších židovských komunit na Moravě. Druhá světová válka vše změnila. Její konec ale narovnání nepřinesl. Přinášíme odkaz na zajímavý článek, který vyšel 20. ledna 2025 na serveru Seznam Médium (jen poznámka – starý židovský hřbitov byl zničen v období nacismu, nicméně přímo místními, tedy občany Prostějova).
Číst více… „Prostějovský židovský hřbitov: zničen nacisty, Čechy zapomenut“Další rok s Hanáckým Jeruzalémem
Již sedm let popularizuje dobrovolnický spolek Hanácký Jeruzalém část prostějovské historie spojené zejména s židovskou komunitou. S jejím pozitivním vlivem na rozvoj města, kulturní, vzdělanostní i ekonomický přínos. Komunity, která byla v historii a vlastně i v současnosti je vždy „hromosvodem“ pro problémy, které v dané společnosti nastanou.
Číst více… „Další rok s Hanáckým Jeruzalémem“