Židovské hřbitovy pohledem archeologa

Co všechno se dá zjistit o židovských hřbitovech z archeologických výzkumů? Jaké zajímavé informace nám může prozradit izotopová analýza nalezených kosterních pozůstatků? To vše nám i na příkladu Prostějova vysvětlí Tereza Holasová, studentka archeologie a judaistiky ve své přednášce 26. 6. 2024 od 17:00 hodin v podkrovním sále Městské knihovny Prostějov.

Číst více… „Židovské hřbitovy pohledem archeologa“

Před sto deseti lety se narodil plukovník v. v. Alfred Jánský, válečný veterán a laureát Ceny města Prostějova

Alfred Jánský

Před sto deseti lety se narodil statečný člověk pohnutých osudů, válečný veterán, který přežil vězení a mučení ve čtyřech koncentračních táborech, plukovník v. v. Alfred Jánský. Alfred Jánský, vlastním jménem Graus, se narodil 31. května 1914 ve smíšené židovsko-katolické rodině v Olomouci. Otec Theodor Graus (*26. 5. 1875 + 6. 11. 1951) pocházel z židovské rodiny z Přerova. Matka Marie Grausová, rozená Demelmayerová  (*21. 10. 1884 +23. 11. 1968) byla katolička a narodila se ve Vídni.

Číst více… „Před sto deseti lety se narodil plukovník v. v. Alfred Jánský, válečný veterán a laureát Ceny města Prostějova“

Před sto čtyřiceti lety se narodil novinář a spisovatel Max Brod

Max Brod se nám většinou vybaví jako vydavatel a propagátor díla Franze Kafky. Jeho dílo je známé jen hrstce literárních historiků a germanistů. Jako židovský německý spisovatel byl totiž komunistickým režimem vymazán z literární paměti a navíc žil třicet let v Palestině a Izraeli.

Číst více… „Před sto čtyřiceti lety se narodil novinář a spisovatel Max Brod“

Z Plumlova do Nového Mesta nad Váhom

Spolek Hanácký Jeruzalém obdržel v závěru loňského roku pozvánku k účasti na Festivalu židovskej kultúry ve slovenském Novém Meste nad Váhom. Proč zrovna tam? Je to proto, že Nové Mesto nad Váhom si připomíná významného rabína Josefa Weisse, který tam založil školu. Ovšem to není vše. Josef Weisse je rodákem z městečka Plumlov pár kilometrů od Prostějova a také v Prostějově, „hanáckém Jeruzalémě“, zanechal nesmazatelnou stopu.

Číst více… „Z Plumlova do Nového Mesta nad Váhom“

Konference Bílá místa v Brně

V neděli 12. května 2024 se v Brně uskutečnila 1. konference pořádaná MEHRINEM – Moravským židovským muzeem v prostorách Masarykovy univerzity. Tématem byla bílá místa židovské Moravy a Slezska. V jednom z pěti bloků přednášek a diskusí nechyběl se svým příspěvkem ani náš spolek Hanácký Jeruzalém. Zaměřili jsme se – jak jinak – na bílá místa „hanáckého Jeruzaléma“. Na ta totiž primárně narážíme zejména při ukládání kamenů zmizelých a v komentovaných prohlídkách Prostějovem židovským. A to přesto, že by se mohlo zdát, že z židovské historie je toho známo v Prostějově hodně…

Číst více… „Konference Bílá místa v Brně“

Jom ha-šoa v Prostějově pošesté

Prostějov se již pošesté zapojil do akce Jom ha-šoa, kdy si veřejným čtením jmen obětí holocaustu připomínáme památku našich někdejších židovských sousedů, kteří zahynuli ve vyhlazovacích táborech. V Izraeli se tento den připomíná každoročně jako den památky obětí holocaustu jako připomínka hrdinného, leč marného boje při povstání ve Varšavském ghettu.

Číst více… „Jom ha-šoa v Prostějově pošesté“

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2024

Od roku 2019 si Statutární město Prostějov, spolek Hanácký Jeruzalém a Muzeum a galerie v Prostějově pravidelně připomínají památku obětí holocaustu. Pieta, spočívající ve veřejném přečtení jmen těch židovských spoluobčanů z našeho města, kteří zde před 2. světovou válkou žili a zahynuli v koncentračních a vyhlazovacích táborech, se uskuteční dne 6. května od 14:00 do 15:30 před budovou muzea na nám. T. G. Masaryka 2.

Číst více… „Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2024“