Znovuobjevené židovské město ve Špalíčku

Výstavní sály Muzea a galerie v Prostějově v Uprkově ulici č. 18, v tzv. Špalíčku, se ve čtvrtek 6. září v 17:00 hod. představí veřejnosti vernisáží výstavy s názvem Zmizelé židovské město. Známé i méně známé fotografie někdejších židovských uliček, Školní ulice, staré i nové synagogy a také starého židovského hřbitova v dnešní Studentské ulici zde budou k vidění až do 18. listopadu letošního roku.

Opravdu jsou židovské stopy v Prostějově „zmizelé“?

„Domnívám se, že opak je pravdou. Faktem je, že obrovské množství domů v někdejších židovských uličkách bylo srovnáno se zemí, částečně koncem II. světové války, kdy bylo město bombardováno, ale zejména za minulého režimu, kdy tehdejší představitelé města nedokázali docenit budoucí možný význam lokality a nic jednoduššího, než bourání často i technicky zachovalých domů, je zřejmě nenapadlo,“ říká předseda spolku Hanácký Jeruzalém Michal Šmucr.

Templ (nyní v přestavěné podobě ve vlastnictví husitské církve)

Přesto všechny domy naštěstí zbourány nebyly, jsou dnes opraveny a fungují, třeba jako budova muzea ve Špalíčku. Nová synagoga – templ – je dnes ve vlastnictví Církve československé husitské. Potkal ji tak nesrovnatelně lepší osud, než například synagogu olomouckou. Židovských stop a kořenů najdeme v Prostějově spousty nejen v někdejších uličkách, ale po celém městě.

„Kupříkladu dodnes funkční sladovnu, která patřila rodině Winterových, dům v Sádkách, kde fungoval židovský chudobinec a po válce židovská modlitebna, nový židovský hřbitov na konci Brněnské ulice se zhruba pětistovkou náhrobků zde pohřbených někdejších našich spoluobčanů, pozemek se starým židovským hřbitovem, kde dodnes spočívají ostatky bezmála dvou tisíc židovských obyvatel, a který mimo jiné dokládá, jak významné židovské město v Prostějově v minulosti bylo. Je to obrovský potenciál, na který můžeme navázat i dnes. Zkrátka, čím více se tímto tématem člověk zabývá, tím více souvislostí s dneškem nalézá. Ať už jsou to stopy viditelné, nebo skryté pod povrchem. Obrazně i doslova,“ dodává Šmucr. Výstava tak připomíná nejen bývalá prostějovská zákoutí, ale i osudy lidí, kteří zde žili.

Bezmála pět desítek vystavených fotografií doplní papírový model části někdejších uliček, který vyrobil člen spolku Hanácký Jeruzalém Jan Lázna.

Výstavu pořádá spolek Hanácký Jeruzalém s Muzeem a galerií v Prostějově, p. o., za podpory Státního okresního archivu Prostějov, Židovského muzea Praha a Federace židovských obcí v České republice.
-jg-