Zahraniční studenti ve sladovně Castello

Studenti z Gymnázia Jiřího Wolkera v Prostějově spolu se studenty partnerských škol z Finska, Švédska a Dánska navštívili prostějovskou sladovnu Castello. A to v rámci projektu mezinárodní spolupráce BEFORE AND AFTER – CULTURAL LANDSCAPES IN EUROPE.

„Hlavním bodem pátečního programu (6. 5. 2022) byla návštěva v tradiční prostějovské sladovně Castello. Zasvěceným a ochotným průvodcem byl účastníkům projektu pan Drahotín Horňák – majitel a ředitel sladovny,“ shrnul pedagog Michal Marek z GJW.

Prostějovská sladovna Castello vznikla na konci 19. století a jejími zakladateli byli bratři Winterové. Sladovna zažila za dobu své existence nebývalý rozvoj i období útlumu (zejména za minulého režimu). Současný vlastník navázal na um bratří Winterových a slad vyrábí podle jejich receptury.

Bruno Winter byl zároveň významným mecenášem, prostějovskému muzeu věnoval vzácnou sbírku hodin. Kvůli svému židovskému původu měl odejít transportem do koncentračního tábora. Den před nástupem do transportu zvolil Bruno se svou ženou Terezií dobrovolný odchod ze života. Syn z prvního manželství Kurt byl zatčen gestapem a zavražděn v Osvětimi. Syn Hugo (také z prvního manželství) stačil včas prchnout do Anglie, kde se zapojil do bojů proti nacistům. Dodnes žijí ve Velké Británii potomci Hugo Wintera.

sladovna Castello

-jg-

fotogalerie z akce: