Yasmin Levy v Olomouci

Hvězda světového formátu Yasmin Levy vytvořila magickou hudební atmosféru v olomouckém kině Metropol. Pondělní koncert (9. 4. 2018) navštívilo i několik členů našeho spolku. „Zpívá odněkud z hlubin, vychází z bezedné studnice vášně a bolesti,” avizoval program koncertu. A přesně tak tomu bylo. Nevšední zážitek. Něco, co zkrátka neslyšíte denně…

Kdo je Yasmin?

Yasmin Levy patří k největším hvězdám světové world music a byla již třikrát nominována na prestižní cenu BBC World Music Award. Spojuje zpěv v jazyce ladino, rytmy flamenka a magickou atmosféru sefardských písní. Narodila se v Jeruzalémě do hudební rodiny, od šesti let hrála na piano. V 21 letech zpívala poprvé před publikem jako host na koncertě své matky. Na veletrhu world music WOMEX v roce 2002 zahájila mezinárodní pěveckou kariéru.

Její první album Romance and Yasmin bylo zaměřeno především na ladino hudbu s tureckými vlivy. Uplatnila tak odkaz svého otce, který za svého života sepsal čtyři knihy obsahující romance sefardských Židů a deset dílů liturgických písní.

Na druhém, vysoce ceněném albu La Juderia pokračovala Yasmin Levy v tradičním duchu ladinské hudby, ale dovolila si více experimentovat s rytmy flamenka.

„Kromě toho jak úchvatně vypadá, je největší předností její hlas, který je všestranný, živočišný a plný emocí,“ rozplývá se Phil Meadley z deníku The Independent. A prestižní magazín fROOTS dodává: „Nic vás nemůže doopravdy připravit na nádheru a intenzitu jejího vystoupení… Zpívá odněkud z hlubin, vychází z bezedné studnice vášně a bolesti.”

Koneckonců, podívejte se na ukázku sami: 🙂

http://www.yasminvolomouci.cz/

 

-jg- , zdroj: webové stránky Yasmin v Olomouci