Výstava Slavní čeští Rakušané ve Zlaté Bráně zahájena

Výstavu zahajoval společně se zástupci města Prostějova také honorární konzul Rakouska Georg Stöger

V prostorách prostějovské Zlaté Brány byla dnes (9. 8. 2021) slavnostně představena veřejnosti panelová výstava s názvem Slavní čeští Rakušané. Představuje pět desítek nejvýznamnějších rakouských osobností českého původu nebo s významným vztahem k naší kultuře. 

Z Olomouckého kraje je v kolekci zastoupeno celkem jedenáct osobností, z nichž dvě jsou přímo spojeny s Prostějovem. Jde o prostějovské rodáky Edmunda Husserla a Maxe Fleischera. 

Edmund Husserl proslul jako filozof a zakladatel fenomenologie. Jeho rodný dům, který stával v někdejší jižní části židovského ghetta, v dnešní době již neexistuje, slavného filozofa však ve městě připomínají dvě pamětní desky. Jedna umístěná na fasádě prostějovské radnice, druhá na budově Finančního úřadu. Z této desky se Husserl symbolicky „dívá“ právě do míst, kde stával jeho rodný dům. 

Jméno Maxe Fleischera vešlo ve známost především jako jméno významného stavitele synagog, jen ve Vídni postavil čtyři. Bohužel většina z nich byla zničena za II. světové války. Jeho rodný dům v jižní části prostějovského židovského ghetta se nezachoval. V Prostějově nám tohoto významného architekta připomíná dům na Pernštýnském náměstí, zvaný „knížecí“, který byl přestavěn právě podle Fleischerových plánů. 

Na realizaci prostějovských panelů se podílel i náš spolek Hanácký Jeruzalém.

-jg-

fotogalerie z akce: