Výstava Obrazy života Alžběty Zelené

foto: archiv E. Zelené

Výstava ke stému výročí narození prostějovské malířky Alžběty Zelené bude návštěvníkům Muzea a galerie v Prostějově přístupná od 15. 2. 2019, a to v hlavní budově na nám. T. G. Masaryka 2. Výstava potrvá do 21. 4. 2019.

 „Zájemci zde uvidí výběr z rozsáhlého díla Alžběty Zelené, zejména portréty, zátiší, průmyslové krajiny a také náměty z hanáckého folklóru,“ říká kurátorka Jitka Vybíralová Gajdošíková a pokračuje: „Alžběta Zelená netvořila jen pro soukromou sféru, je i autorkou několika realizací ve veřejných prostorách, zejména v obřadních síních obecních úřadů, dále grafických prací jako pamětních listů a novoročenek.“

Umělecká díla k výstavě byla zapůjčena zejména ze soukromých sbírek, a tak bude mít návštěvník možnost zhlédnout obrazy a kresby, které nejsou veřejnosti běžně dostupné. Výstava bude doplněna také o předměty, dokumenty a fotografie z  nevšedního života umělkyně.

Součástí doprovodného programu budou i komentované prohlídky a edukační program pro děti. Přesně v den stého výročí jejího narození – 19. února – pak bude možné navštívit přednášku Klubu historického a státovědného v Prostějově o životě a tvorbě této prostějovské výtvarnice. Přednáška se bude konat ve výstavním sále Státního okresního archivu v Třebízského ulici v Prostějově. Komentované prohlídky i přednášku povede Bc. Romana Cásková, která se životem a dílem malířky zabývala ve své bakalářské práci.

Vernisáž k výstavě Obrazy života Alžběty Zelené se uskuteční dne 14. 2. 2019 v 17:00 hod.

Zdroj: Muzeum a galerie v Prostějově, p. o.

O životě Alžběty Zelené píšeme zde