Výstava o virtuální rekonstrukci nové synagogy doprovodí letošní ukládání Kamenů zmizelých

Virtuální rekonstrukce prostějovského Templu. To je název výstavy, jejíž vernisáž proběhne v letošním roce jako doprovodný program ukládání Kamenů zmizelých. 26. 5. 2022 od 17:00 bude panelová výstava k vidění v někdejší nové prostějovské synagoze – dnes Husově sboru. Celkem na deseti panelech uvidí návštěvníci jak vzhled tohoto svatostánku v minulosti, v současnosti, tak i jeho vizualizaci formou virtuální rekonstrukce. Autorkou virtuální rekonstrukce je bývalá studentka Technické univerzity ve Vídni Irene Moser, která bude na vernisáži osobně přítomna.

Jádrem virtuální rekonstrukce je 3D model a vizualizace a výsledkem jsou fotorealistické obrázky dnes už neexistujících prostor synagogy.

„Technická univerzita ve Vídni se projektu virtuálních rekonstrukcí synagog v Evropě věnuje systematicky a Prostějovem se tato sbírka rozrostla o další objekt,“ říká Irene.

Podkladem byly podle ní nejen originální plány synagogy, ale také plány přestavby do podoby kostela Církve československé husitské architekta Huberta Austa z roku 1949.

„Plány přestavby jsou zajímavé především proto, že budova byla znovu přeměřena před tím, než byla stavebně pozměněna. Takže plány přestavby do podoby husitského kostela sloužily svým způsobem jako kontrola, respektive jako potvrzení původních rozměrů synagogy. Tím byly eliminovány případné nepřesnosti,“ dodala Irene Moser.

-jg-