Výstava o prostějovském fotbale zmiňuje i klub Makabi

Dobový tisk o prostějovském fotbale i klubu Makabi

Až do 28. srpna letošního roku je ve výstavních sálech Muzea a galerie v Prostějově k vidění výstava mapující 115 let prostějovského fotbalu. Že město v tomto směru v minulosti opravdu žilo, dokazuje jak množství klubů, které zde kdysi působily, tak i vystavené artefakty potvrzující úspěchy prostějovských fotbalistů. Klub Makabi, jemuž je věnováno několik výstavních panelů, nebyl ve sbírání trofejí výjimkou.

List z kanceláře prezidenta prostějovskému klubu Makabi

Makabi ovšem nebyl jen fotbalový klub. Přesněji řečeno šlo o židovský sportovní a tělocvičný spolek. V dubnu 1925 měl tři sekce – kopanou, tenis a tělocvik…

Aktivně pracoval především fotbalový oddíl, který se zúčastnil mistrovství Hanácké fotbalové župy. Roku 1920 do něj z Vídně přestoupil hráč a později úspěšný trenér Oskar Fischer – Lustig a několik dalších cizích hráčů, kteří přispěli k rozmachu židovské kopané v Prostějově. Roku 1929 se prostějovský oddíl stal mistrem židovského fotbalového svazu ČSR…“ uvádí mimo jiné historička Marie Dokoupilová v článku Příběh putovního poháru Makabi.

Pokud vás tedy zajímá prostějovská fotbalová minulost, kluby, které město reprezentovaly, jak vypadaly jejich dresy i co se o nich psalo v tehdejším tisku, nenechejte si výstavu ujít!

Pohled na město z hřiště Makabi

-jg-