Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – letos poprvé virtuálně

Tématem 15. ročníku akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha – šoa je identita našich měst a obcí, komunit i nás samých, vše co ji tvoří a ovlivňuje.

Protože naši současnou identitu ovlivňuje dosud nepoznaná situace a změny s ní související, museli jsme z důvodu všech opatření souvisejících s epidemií COVID-19 (koronavirus) přistoupit k tomu, že letošní Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2020, neproběhne v reálném veřejném prostoru na náměstích ve 28 městech, která se k letošnímu ročníku připojila. Datum zůstává. 21. dubna 2020 bude všem zájemcům zpřístupněna internetová stránka, na kterou se formou videokonference bude moci připojit každý, kdo bude chtít jména obětí přečíst on-line v reálném čase, a to v časovém rozmezí od 14.00 do 17.00.

Tři spolupořadatelé z Prostějova – konkrétně Statutární město Prostějov, Muzeum a galerie v Prostějově a spolek Hanácký Jeruzalém – tak budou v letošním roce při čtení jmen obětí holocaustu, kterých bylo z našeho města přes tisíc, zastoupeni virtuálně.

Společně si prostřednictvím kyberprostoru připomeneme alespoň část našich někdejších prostějovských spoluobčanů, kteří byli kvůli svému židovskému původu cíleně povražděni během II. světové války. Více než stovka z nich byly děti do 15 let…

Sociální sítě a on-line komunikace dnes v určitých situacích snad mohou nahradit přímou účast, tak tuto možnost tentokrát využijme. Připomeňme si společně lidi, kteří nespáchali žádný zločin, přesto byli odsouzeni k smrti…

jg-