V ulicích Prostějova přibyde 13 Kamenů zmizelých

Také v letošním roce budeme pokračovat v  ukládání Kamenů zmizelých, které připomínají osudy lidí odvlečených do koncentračních táborů či zavražděných ve vyhlazovacích táborech během II. světové války.

Letošní termín ukládání pamětních kamenů byl původně stanoven na datum co možná nejbližší k 75. výročí konce II. světové války. Bohužel, epidemiologická situace přiměla organizátory akci odsunout, a to na 25. 6. 2020, což je datum opět symbolické, protože právě na přelomu června a července roku 1942 bylo z Prostějova deportováno 1259 lidí. Drtivá většina z nich byla kvůli svému židovskému původu povražděna v Baranoviči, Malém Trostinci, Treblince, Raasice, mnozí zemřeli v Terezíně. Stali se tak oběťmi největší genocidy v průběhu 20. století. Domů do Prostějova se vrátilo pouze 109 osob.

Eva Redlichová s maminkou Julií Brammerovou

„Kameny zmizelých uložíme letos ve dvou etapách. Aktuálně jich přibyde 13 na pěti místech, v říjnu pak dalších pět. Ve čtvrtek 25. 6. 2020uložíme kameny za čtrnáctiletou Evu Redlichovou, její matku Julii Brammerovou a nevlastního otce Pavla Brammera v ulici Hvězda. Dále za bratry Ludvíka, Rudolfa a Josefa Bauerovy v ulici Hanačka, a to před jejich někdejší konfekční továrnou, která dnes funguje jako mateřská škola. Poté se přesuneme do ulice Fanderlíkovy, kam umístíme kameny za Alexandra Brattera, jeho dceru Kláru a devítiletého vnuka Petra Eisenstädtera, následovat bude ulice Palackého a uložení kamenů za Midel a Salomona Sternkükerovy. Ze Švýcarska přijede vnučka paní Mindel Eva Sternkükerová (dcera četaře Judy Sternkükera, který bojoval v řadách britské a poté československé armády proti nacistům. V roce 1947 mu bylo uděleno vyznamenání za statečnost při osvobozování republiky),“ říká předseda spolku Hanácký Jeruzalém Michal Šmucr.

Anna Kleinerová s dcerami (dcery přežily)

Ukládání kamenů vyvrcholí v 13:00 na Pernštýnském náměstí č. 6, kam budou umístěny kameny za Salomona Kleinera a Annu Kleinerovou (rodiče výtvarnice a laureátky Ceny města Prostějova Alžběty Zelené).

Zde proběhne oficiální část programu a vystoupí hosté:

  • Anna Garajová, pravnučka Kleinerových
  • Radek Vondráček, předseda poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
  • František Jura, primátor města Prostějova
  • Daniel Meron, velvyslanec Státu Izrael
  • Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí České republiky
  • Jan Graubner, arcibiskup olomoucký
  • Robert Řehák, zvláštní zmocněnec MZV pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání

Doprovodným programem bude přednáška v městském divadle v Prostějově na téma Fenomén Golem mezi tradicí a mystikou, která začíná v 17:00.

Přednášku povede diplomat a hebraista Robert Řehák.

Vstup volný (za dodržení aktuálně platných hygienických opatření)

Celý program probíhá ve spolupráci se Statutárním městem Prostějovem.

Jana Gáborová, členka spolku Hanácký Jeruzalém

fota: Ivan Čech