V Prostějově jsou první Kameny zmizelých

Stolpersteine v Erbenově ulici

V úterý 10. září 2019 bylo v „hanáckém Jeruzalémě“, jak se také dříve přezdívalo Prostějovu, uloženo do městských chodníků prvních 11 kamenných kostek, z nichž každá připomíná jednu z obětí holokaustu za druhé světové války.

Stolpersteine zde uložil autor projektu Günter Demnig.

Kameny za Jindřicha Mayera, Pessel, Fanni, Josefinu, Stellu a Ruth Brennerovy, Adolfa Spitzera, Pavla Gelba, Esther Friedmannovou, Evu Gottlobovou a Pavla Gottloba se nacházejí na šesti místech v Prostějově. Konkrétně v ulicích Křížkovského, Kostelní, Rejskově Partyzánské, Erbenově a na Pernštýnském náměstí.

Stolpersteine uložil autor projektu Gunter Demnig

„Stolpersteine se nacházejí v místech, kde tito lidé žili, respektive odkud byli nuceni odcházet do transportů. Na štítku každého kamene je uvedeno jméno oběti, datum narození a úmrtí, resp. poslední známé datum, kdy dotyční ještě prokazatelně žili, nejčastěji se tak jedná o datum nástupu do transportu do vyhlazovacího tábora,“ říká Michal Šmucr, předseda spolku Hanácký Jeruzalém, který ukládání Stolpersteinů v Prostějově inicioval.

Spolek chce s ukládáním kamenů pokračovat i v dalších letech.

„Ozvali se nám potomci nebo příbuzní přeživších holokaust, kteří dnes žijí nejen v České republice, ale například v Izraeli nebo Švýcarsku, takže bychom rádi příští rok uložili další Stolpersteine za jejich zavražděné rodinné příslušníky.

V Prostějově žila až do 2. světové války početná židovská komunita. Koncem června a začátkem července 1942 však byli tito lidé deportováni do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Z 1259 osob židovského původu z města a okresu Prostějov se po válce vrátilo domů pouze 109 lidí. Ostatní byli kvůli svému původu povražděni v Baranoviči, Malém Trostinci, Osvětimi, Raasice, Treblince a v jiných koncentračních a vyhlazovacích táborech. Mnozí zemřeli v Terezíně. Stali se tak oběťmi největší genocidy v průběhu 20. století.

Rabín Daniel Mayer – modlitba za zavražděné

Ukládání Stolpersteine v Prostějově se zúčastnil i rabín Daniel Mayer z Izraele, potomek rabína Lesela (Eliezera, Lazara) Brülla z Prostějova nebo prostějovský rodák pan Tomáš Maier. Ten uložil jeden kámen za svého pradědečka Jindřicha. Oba tito lidé mají, ač nejsou příbuzní, kromě prostějovských kořenů společné ještě jedno: Jejich předkové jsou pohřbeni na starém židovském hřbitově v dnešní Studentské ulici. Oba jsou taktéž přesvědčeni, že rehabilitace tohoto posvátného místa, které bylo zničeno v průběhu II. světové války, je neméně důležitá jako připomínka životů zmařených v průběhu šoa.

Mgr. Jana Gáborová, členka rady spolku

fota: Bob Pacholík

Fotogalerie z akce

Z médií o této akci:

Česká televize, stopáž: 2:36:40

Webové stránky Českého domu v Jeruzalémě/Izrael

Článek v Deníku, fota a video.https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/v-prostejove-byly-ulozeny-kameny-zmizelych-20190910.html

Článek v olomouckém online deníku. https://www.olomouckadrbna.cz/z-kraje/prostejovsko/15098-v-prostejovskych-chodnicich-najdete-prvni-kameny-zmizelych-pripominaji-tragicke-osudy-zidu.html

Živý vstup na ČT (regiony, Brno)https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/319281381990910-udalosti-v-regionech/obsah/718242-kameny-zmizelych-v-prostejove

PVnovinky.czhttp://pvnovinky.cz/zpravy/51585-prostejov-ma-sve-kameny-zmizelych

Článek na Proglas.czhttps://zpravy.proglas.cz/udalosti/kameny-zmizelych-nove-pripominaji-zidovske-obeti-i-v-prostejove/

Článek na rozhlas.czhttps://olomouc.rozhlas.cz/obeti-holokaustu-pripominaji-v-prostejove-prvni-kameny-zmizelych-odkazuji-8074247

Česká televize Ostrava

Prostějovská televize