Studenti Gymnázia Jiřího Wolkera navštívili výstavu o Masarykovi

T. G. Masaryka si v těchto dnech připomíná celá republika. Většinou v souvislosti se 103. výročím vzniku první samostatné československé republiky. Ovšem nejen z tohoto důvodu navštívili v závěru uplynulého týdne studenti Gymnázia Jiřího Wolkera výstavu o Masarykovi v prostějovské galerii Špalíček. Připomněli si tím hned dvě události. Jednak již zmíněné aktuální výročí vzniku Československa, ale jednak, a proto výstava vznikla, Masarykovy prezidentské návštěvy hanáckého Jeruzaléma.

Kromě Masarykových vazeb na Prostějově, průběhu obou jeho prezidentských návštěv v hanáckém Jeruzalémě se však studenti dověděli i řadu speciálně pro ně zajímavých informací. Totiž o osudech některých absolventů či studentů gymnázia, na němž právě oni aktuálně studují. Konkrétně kupříkladu o Janu Uhrovi, který se stal Masarykovým knihovníkem nebo Vasilu Kaprálku Škrachovi, Masarykovu osobním tajemníkovi a archiváři, editorovi a vydavateli jeho spisů…

V posledním výstavním sále, kde je možno sledovat videoprojekci, se ve zhruba desetiminutovém dokumentu České televize dozvěděli o osudu první sochy T. G. Masaryka, jejím odstranění z centra Prostějova v roce 1953 a o obrovské protikomunistické demonstraci, která po tomto činu následovala. I o tom, že z údajného podnícení k protirežimní demonstraci byli obviněni studenti Gymnázia Jiřího Wolkera… A potrestání neunikli. Celá jedna třída a někteří profesoři byli vyhozeni z gymnázia. Studentům bylo až po roce umožněno dokončit studia a odmaturovat (ovšem na jiných školách) a prakticky nikdo z nich nemohl studovat obor, který si přál…

O vynikající a fundovaný komentář se v průběhu celé komentované prohlídky postaral historik prostějovského muzea a kurátor výstavy Filip Gregor.

Výstavu pořádá Muzeum a galerie v Prostějově ve spolupráci se Statutárním městem Prostějovem a spolkem Hanácký Jeruzalém. K vidění je v prostějovském Špalíčku až do 14. 11. 2021.

-jg-

Fotogalerie z akce: