Yaeli, absolventka studií holokaustu, žijící nedaleko izraelského města Netanya, prochází se svými rodiči uličkami někdejší židovské čtvrti v Prostějově. Hledají místo, kde stával dům jejich babičky Edity Tausové. Nároží ulic Lutinovovy a Brecherovy.
„Brecherova už se tato ulice nejmenuje, dnes je to Uprkova. Pár domů z jižní části židovského ghetta v ulici zbylo, říká se jim špalíček. Ale dům na rohu Lutinovovy a Uprkovy byl zbourán. Je zde chodník, parkoviště a nevzhledná tržnice,“ říká průvodkyně Yaeli a jejích rodičů Jana Gáborová, členka spolku Hanácký Jeruzalém. Po domě babičky Edity zůstala pouze archivní fotografie.
I tak stálo Yaeli za to, do Prostějova přijet, a blíže se seznámit s městem, do něhož vedou kořeny části její rodiny.
„Babička na Prostějov vzpomínala až do své smrti velmi často. Zemřela loni v létě v 91 letech. S maminkou o období šoa moc mluvit nechtěla, možná se snažila tuto dobu vytěsnit z paměti, já jsem se jí ale vyptávala, a tak se mi podařilo některé její vzpomínky zachytit. I proto jsem tady, abych se podívala do Prostějova, kde babička žila, a také, kde na hřbitově spočívají ostatky našich předků,“ říká Yaeli.
Ostatně nový židovský hřbitov za Brněnskou ulicí byl prvním místem, kde se Yaeli s rodiči při své dubnové návštěvě Prostějova zastavila.
Nová synagoga, dnes Husův sbor, nabídla Yaeli a jejím rodičům překvapení v podobě informačních panelů s fotografiemi zmizelého a znovuobjeveného prostějovského židovského města, starého i nového židovského hřbitova a informacemi o Feitu Ehrenstammovi a Gideonu Brecherovi.
Díky zdařile provedené rekonstrukci korunoval pak Ehrenstammův dům v Brecherově, respektive Uprkově, ulici dojem z návštěvy izraelské rodiny v Prostějově.
-jg-