Setkání s rabínem Mayerem

V pátek 23. 7. 2021 jsme se v Prostějově setkali s naším čestným členem, rabínem Danielem Mayerem z izraelské Haify. Návštěva sice jen krátká, ale stihli jsme toho poměrně dost:

Nejdříve jsme se vydali na nový židovský hřbitov za Brněnskou ulicí, kde jsou pohřbeni předkové rabínovy manželky. Také jsme si prohlédli nově nainstalovanou část výstavy o zaniklých zahradách života. Na panelech umístěných v obřadní síni nového židovského hřbitova jsou k vidění fotografie starého židovského hřbitova zničeného za II. světové války a informace (nejen) o tomto hřbitově. Následně jsme se tedy vydali právě do míst, kde se starý židovský hřbitov nachází, do ulice Studentská. Starý hřbitov zde dnes připomíná zatím jen památník, replika náhrobku rabína Horowitze a informační označník umístěný z ulice Lidická, odkud se na starý židovský hřbitov vcházelo.

Další zastávkou byla někdejší nová synagoga, dnes Husův sbor. V interiéru se aktuálně nachází výstava o historii prostějovské židovské obce, prostějovských rabínech, modlitebnách i slavných firmách.

S rabínem Mayerem jsme se vydali i trasou nově uložených Kamenů zmizelých.

A tak občerstvení v někdejším Ehrenstammově domě (café Forhaus) přišlo náramně vhod! Už teď se těšíme zase na viděnou…

-jg-