Setkání s Oferem a Tamar

zleva: Jana Gáborová, členka spolku Hanácký Jeruzalém, Tamar a Ofer Pelledovi

Opět po roce jsme měli příležitost setkat se s čestným členem našeho spolku Oferem Pelledem a jeho ženou Tamar. Ofer je potomkem Bleichfeldových, kteří žili v Prostějově v ulici Školní. Z rodiny přežili holocaust bratři Max a Aaron, kteří odešli bojovat do tehdejší mandátní Palestiny a přidali se k britským jednotkám a pak bratr Nathan, který uprchl před nacisty taktéž do zahraničí, po válce se vrátil a dožil v Praze.

Bratři Max a Aaron po válce zůstali v novém Státě Izrael, Max pracoval mimo jiné i na izraelském velvyslanectví v Praze. Se svým synem Oferem se do Prostějova přijel podívat až v 90. letech 20. století, a to na hrob svých předků. Ofer s jeho ženou Tamar navštěvují dle možností Prostějov a shodou mnoha náhod jsme se s nimi před několika lety seznámili, v době, kdy vznikal náš spolek. Od té doby jsme v kontaktu a je nám nesmírnou ctí, že se Ofer o činnost spolku zajímá.

Už teď se těšíme na další setkání.

-jg-