Ano, je to tak. Nebyl to co do činnosti spolku Hanácký Jeruzalém tak špatný rok, navzdory všem různým omezením a nutným přesunům některých akcí. Patří se na tomto místě poděkovat všem, kteří nám s aktivitami pomáhají, nebo na jejichž akcích se naopak může podílet také náš spolek, tedy pracovníkům Muzea a galerie v Prostějově, paní farářce a kazatelce z Husova sboru, pracovníkům Státního okresního archivu, prostějovské knihovny, zkrátka všem, kteří mají alespoň jeden z cílů podobný jako spolek Hanácký Jeruzalém: přibližovat lidem historii našeho města, naše kulturní dědictví, hovořit o tom, co se událo, protože bez minulosti není ani budoucnost.
Ale pojďme ke konkrétním aktivitám roku 2021, které možná zaznamenala i širší veřejnost.
Veřejné čtení jmen obětí holocaustu se stejně jako v roce 2020 uskutečnilo virtuálně. Akce, která má v Prostějově zatím kratší tradici než v jiných městech (uskutečnila se 4x, z toho 2x před budovou muzea a 2x virtuálně), bude pokračovat i letos a doufejme, že již opět veřejně.
Začátkem letních prázdnin jsme v prostějovských ulicích položili další Kameny zmizelých. Ty připomínají zejména zavražděné židovské spoluobčany, ale také třeba umučené členy sokolských organizací. Takových pamětních kamenů umístil spolek Hanácký Jeruzalém ve městě již 36 a v letošním roce, kdy si připomeneme 80. výročí transportů, jich plánuje uložit minimálně dvě desítky. Pokládání Kamenů zmizelých je dlouhodobý projekt, židovských obětí nacistické zvůle bylo jen z Prostějova a okolí přes tisíc…
V polovině prázdnin se konala ve Zlaté Bráně výstava Slavní čeští Rakušané. Na tvorbě dvou panelů věnovaných prostějovským rodákům Edmundu Husserlovi a staviteli synagog Maxi Fleischerovi se podílel i náš spolek.
Ve druhé polovině srpna loňského roku se nám podařil snad největší počin. Šlo o nález, resp. přesun vzácného náhrobku Jakoba Schreibera. Náhrobek o váze několika tun původem ze starého židovského hřbitova v dnešní Studentské ulici byl nalezen v chatové oblasti nedaleko Plumlova a jeho přeprava byla pro nás pořádným oříškem. Naštěstí, díky profesionalitě firmy, která kámen převážela, vše dobře dopadlo a náhrobek nalezl své „meziútočiště“ na novém židovském hřbitově. Věříme však, že se vrátí tam, odkud byl před bezmála 80 lety odvezen… Tedy na starý židovský hřbitov.
S obrovským zájmem se v loňském roce během léta a podzimu setkaly komentované prohlídky nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí organizované SK Maccabi Olomouc ve spolupráci se spolkem Hanácký Jeruzalém. Proběhlo jich hned několik, a to v rámci Dne židovských památek, Evropského dne židovské kultury a v rámci Dnů evropského dědictví. Nový správce hřbitova zorganizoval v průběhu roku celou řadu brigád, a tak tato cenná kulturní památka po létech opravdu „prokoukla“.
Podzim byl taktéž úrodný na spoustu akcí. Od zahájení výstavy s názvem Masarykovy prezidentské návštěvy „hanáckého Jeruzaléma“, jejímž spolupořadatelem byl také náš spolek, přes komentovanou prohlídku sladovny Castello – od bratří Winterů do současnosti – až po pietní setkání u repliky náhrobku rabína Horowitze na starém židovském hřbitově.
Akcí, věříme, že přínosných, se nakonec konalo i v průběhu druhého „covidového“ roku hodně, ale ještě více je toho před námi! Tak věřme, že se nám všem bude dařit a setkáme se třeba už 27. ledna 2022 v 17:00 v podkrovním sále prostějovské Městské knihovny na podvečeru s knihou Maud Beerové Co oheň nespálil!
Jana Gáborová, spolek Hanácký Jeruzalém
fotoohlédnutí za uplynulým rokem:
výstava Slavní čeští Rakušané přesun náhrobku Jacoba Schreibera vernisáž výstavy Masarykovy návštěvy hanáckého Jeruzaléma komentovaná prohlídka sladovny Castello komentované prohlídky nového židovského hřbitova brigády na hřbitově Den pro Izrael ukládání Kamenů zmizelých návštěva izraelského velvyslance Daniela Merona na novém židovském hřbitově
