Prvních 11 Stolpersteine v Prostějově bude uloženo v úterý 10. září 2019

Stolpersteine – ilustrační obrázek

Připomínky v podobě kostky v chodníku o rozměrech 10 x 10 x 10 cm s mosazným štítkem se dočkají Jindřich Mayer, Josefina, Stella, Ruth a Fanni Brennerovy, všichni povražděni v Malém Trostinci, dále Pessel Brennerová, která zemřela v Terezíně. Adolf Spitzer, zavražděný v Osvětimi, stejně jako sedmiletý Pavel Gelb nebo tříletá Esther Friedmannová. Stolpersteine budou uloženy i za čtyřletou Evu Gottlobovou a sedmiletého Pavla Gottloba, zavražděné v Malém Trostinci.

„S ukládáním začneme 10. září 2019 v 15:00 hodin v ulici Křížkovského, konkrétně pěticí kamenů za ženy rodiny Brennerovy, poté se přesuneme do ulice Kostelní, kde bude uložen kámen za Jindřicha Mayera, na Pernštýnské náměstí, odkud byl deportován Adolf Spitzer, zavražděn v Osvětimi, dále do ulice Rejskovy, kde umístíme kámen za Pavla Gelba, do ulice Partyzánské, kde prožila svůj krátký život Esther Friedmannová a skončíme v ulici Erbenově, kde budou Stolpersteine připomínat zmařené životy Evy Gottlobové a Pavla Gottloba,“ popsal plánovaný průběh ukládání Kamenů zmizelých předseda spolku Hanácký Jeruzalém Michal Šmucr.

Stolpersteine objednala pro Prostějov Židovská obec Olomouc přímo u výrobce a autora projektu Güntera Demniga.

„Ten se také zúčastní uložení prvních jedenácti kamenů v Prostějově,“ uvedl předseda Židovské obce Olomouc Petr Papoušek.

Ukládání Stolpersteine bude v Prostějově přítomen i rabín Daniel Mayer, potomek rabína Lesela (Eliezera, Lazara) Brülla z Prostějova.

O rodině Brüllových se zmiňuje například pojednání Historie Židů v Prostějově Leopolda Goldschmieda (jednoho z dalších prostějovských rabínů) nebo Hugo Gold v předválečné publikaci o moravských židovských obcích.

Lesel Brüll vedl prostějovskou židovskou náboženskou obec řadu let. Byl také jedním z delegátů prostějovské Obce k mladému rabínovi Chatamu Soferovi (Mosesi Schreberovi), aby se ucházel o místo rabína v Prostějově.

Potomek Lesela Brülla rabín Daniel Mayer žije v Izraeli a zúčastnil se například odhalování pamětní desky obětem šoa na prostějovském hlavním nádraží v roce 2018.

Mgr. Jana Gáborová, členka rady spolku