Prostějov má první dvě „památky do kapsy“

miniatura bývalé prostějovské nové synagogy – Templu

Miniaturu bývalé nové synagogy – Templu – a také malý model prostějovského zámku si můžete nově zakoupit na Turistickém informačním centru na prostějovské radnici. Oba počiny vznikly díky dotaci z oblasti turistického ruchu. Před časem byl odsouhlasen nákup 200 kusů miniatur – tzv. památek do kapsy, kdy budou k dispozici celkem čtyři druhy modelů.

Konkrétně jde o prostějovskou radnici, dále zámek, Národní dům a bývalou novou synagogu – Templ (dnes kostel Čs. církve husitské, tzv. Husův sbor).  V tuto chvíli jsou hotovy a připraveny pro zájemce modely bývalé nové synagogy a zámku.

Prodejní cena jednoho modelu na prostějovském Turistickém informačním centru je 73 korun.

zdroj: Turistický portál města Prostějova

Nová synagoga – Templ – byla vystavěna dle návrhu přerovského rodáka, později vídeňského architekta Jakoba Gartnera ve stylu secese. Slavnostně otevřena byla v září 1904. Svému účelu sloužila až do II. světové války. Po válce byla přestavěna do dnešní podoby, a to v letech 1947 – 1949 podle návrhu olomouckého architekta Huberta Austa. V současné době slouží jako kostel Čs. církve husitské. K tomu, že byl dříve kostel synagogou, se hlásí dodnes.

virtuální rekonstrukce bývalé nové synagogy
původní vzhled nové synagogy – Templu
dnešní vzhled bývalé nové synagogy – dnes kostel Husův sbor