Připomínka neblahého výročí

hořící liberecká synagoga – zdroj: Archiv Krajské vědecké knihovny v Liberci

Noc z 9. na 10. listopadu 1938, tzv. „Křišťálová noc“. Představuje jeden z největších protižidovských pogromů v novodobé historii. V noci z 9. na 10. listopadu 1938 ji provedli Hitlerovi stoupenci z NSDAP, a to na přímý popud ministra propagandy Josepha Goebbelse.

V Německu, obsazeném Rakousku a okupovaném pohraničí českých zemí vzplály synagogy, byly drancovány židovské obchody i domy.
Celková bilance představovala nejméně 267 vypálených nebo jinak zdemolovaných synagog, 7 500 vypleněných židovských obchodů a bytů, 91 přímo při pogromu zabitých Židů a 30 tisíc židovských osob uvězněných v koncentračních táborech Dachau, Buchenwald a Sachsenhausen. V Sudetech, které po Mnichovské dohodě už šest týdnů patřily německé říši, nacisté vypálili a poškodili přinejmenším 35 synagog. Ti, kteří přežili, byli nuceni podepsat závazek o rychlé emigraci z území Německa.

foto: Archiv Krajské vědecké knihovny v Libereci

příspěvek převzat z fb Federace židovských obcí v České republice

O „Křišťálové noci“ se dočtete také zde

„Křišťálové noci“ a některým souvislostem s dneškem se věnuje ve svém článku také známý německý novinář žijící v Izraeli Johanes Gerloff zde

-jg-