Přednáška Jaromíra Vykoukala na Židovské obci Olomouc

O izraelsko-palestinském konfliktu bude přednášet v úterý 20. listopadu 2018 od 18:00 hodin člen spolku Hanácký Jeruzalém na Židovské obci Olomouc, Komenského ul.

Málokterý konflikt v moderních dějinách trvá tak dlouho jako konflikt, který je v posledních letech nazýván izraelsko – palestinským. Je to konflikt, který začal rozhodnutím velmocí – vítězů první světové války, které se rozhodly na části území poražené osmanské říše ustavit novodobý židovský stát.

Je to konflikt, který trvá desítky let, a který má snad všechny roviny – ekonomickou, sociální, národnostní, válečnou, politickou i náboženskou.

Je to ale konflikt, který je unikátní v tom, že pro většinu světa, včetně toho co se označuje za vyspělý, je zde jen jeden viník a to Stát Izrael. Světové organizace se předhání v tom, která častěji a tvrději odsoudí izraelský stát, schvalují fatální překrucování dějin a tím celý konflikt udržují při životě a stupňují ho.

Přednáška se pokusí projít časovou chronologii vzniku a vývoje celého konfliktu a přednášející se zavazuje, že – pokud je to vůbec možné – bude postupovat dle zásady padni komu padni. Přijďte, pokud vám není jedno, jak se vyvíjí současný svět, a je jedno, komu v tomto konfliktu „fandíte“.

-jg-