Po roční odmlce proběhl tradiční Den pro Izrael

přednášející – Jaromír Vykoukal

V pondělí 1. 11. 2021 se v podkrovním sále prostějovské Městské knihovny uskutečnil po roční odmlce způsobené protiepidemickými opatřeními tradiční diskusní podvečer s názvem Den pro Izrael. Přednášejícími byli odborníci na blízkovýchodní tématiku: Jaromír Vykoukal, Mojmír Kallus a Daniel Žingor. Jedním ze spolupořadatelů je i spolek Hanácký Jeruzalém.

Letošní téma znělo: Izrael světlo národů?

„Ten otazník na konci titulu dnešního tématu je záměrný. Chtěli bychom, aby si účastníci na základě informací, které jim zprostředkujeme, odpověděli sami,“ uvedl na úvod Mojmír Kallus.

Diskusní podvečer pak zahájila prezentace Jaromíra Vykoukala. Ten se zaměřil na vznik novodobého Státu Izrael, který byl hned po svém vyhlášení a uznání v OSN v obrovském ohrožení ze strany svých arabských sousedů.

„Tehdejší materiální pomoc, ale i výcvik vojenských odborníků. To symbolizuje dodnes Československo pro Izrael. Mimochodem, výcvik některých vojenských specialistů probíhal i u nás v Prostějově. Akt přátelství, který tímto za Jana Masaryka Československo vůči Izraeli prokázalo, je ceněn v Izraeli dodnes. Navzdory skutečnosti, že se později naše země otočila ve svém postoji k tomuto státu o 180 stupňů a jakékoli projevy sympatií k Izraeli, projevy sionismu, byly přitěžujícími okolnostmi v politických procesech za komunistů. K obnovení diplomatických vztahů s Izraelem došlo až po roce 1990,“ shrnul Jaromír Vykoukal.

Mojmír Kallus se ve své prezentaci soustředil na téma Izraele jako světla národů:

„Podívejme se společně na některá fakta z různých oborů, z nichž si budete moci udělat závěr sami. Izrael je mimo jiné zemí zakládající si na inovacích, z nevýhody se snaží udělat výhodu, funguje zde příkladně mezioborová spolupráce. Možná si vzpomenete na letošní květen, kdy Izrael doslova zasypaly rakety z Gazy. Většina z nich byla přitom zlikvidována kvalitním, i když velmi nákladným, protiraketovým systémem IRON DOME. Při jeho vývoji byla jako „vedlejší produkt“ vyvinuta tzv. PILCam. To je pilulka, kterou polknete, a ona při průchodu trávícím zařízením trávicí trakt zmonitoruje a poté přirozenou cestou vyjde. Žádné hadičky s kamerkami apod…

Dále, Izrael je zemí, která si příkladně zakládá na životním prostředí. Dokáží zde recyklovat až 90% odpadních vod! Všechny ostatní země stojí v tomto ohledu v obrovském odstupu za Izraelem. V této souvislosti je třeba dodat, že zároveň Izrael se snaží maximálně vodou šetřit. Poměrně známý je systém zavlažování, tzv. kapkový. To znamená, že je voda přiváděna co nejblíže ke kořenům stromů, není rozstřikována do širšího okolí.

Nebo: Izrael je jedinou zemí, která se může pochlubit na svém území větším počtem stromů na konci 20. století, než na začátku tohoto století.

K základním hodnotám v Izraeli patří úcta k životu. A to i v ozbrojených konfliktech, kterým je tento stát od svého vzniku vystaven velmi často. Mainstreamová média většinou informují až o odvetě Izraelců, kterou nezřídka prezentují jako tvrdý úder, či dokonce útok na civilisty. Nicméně pravda je taková, že než přijde vojenská odpověď na teroristické útoky převážně z Gazy, izraelská armáda varuje civilisty. Aby stačili opustit místo, kam Izraelci odvetný útok povedou. Pravdou je, že jde často o civilní zařízení, které Hamás využívá jako své teroristické základny. Naprosto cynicky a s vědomím toho, že své vlastní lidi, které používá jako lidské štíty, následně „prodá“ v médiích jako oběti izraelské agrese. Bohužel většina světových médií na tuto taktiku Hamásu přistupuje.“

Dalšími diskutovanými tématy pak byla například diverzita izraelské společnosti, ve které žijí lidé ze všech kontinentů, Židé, Arabové, Drúzové, Arméni, Čerkesové, místo zde mají nejrůznější náboženství, vedle Judaismu, islámu, křesťanství třeba bahai.

Debata se nevyhnula ani současné situaci v Izraeli a aktuálním vztahům České republiky a Izraele.

-jg-