Noc kostelů: otevřena bude i bývalá synagoga v Prostějově

interiér někdejší synagogy – dnes Husova Sboru

Poslední květnový pátek, tedy 28. 5. 2021, se uskuteční tradiční Noc kostelů. Svatostánky a modlitebny v celé zemi se otevřou veřejnosti a nabídnou mnohdy netradiční pohled do útrob těchto památek.

Po loňské odmlce způsobené složitou epidemiologickou situací se v letošním roce k Noci kostelů přidává opět i prostějovský Husův sbor – někdejší nová synagoga.

V čase od 18:00 do 21:00 hodin bude kostel otevřen veřejnosti. Lidé zde budou moci vlastně poprvé od rozvolnění zhlédnout výstavu přesunutou před časem ze Špalíčku. Jde o 15 panelů věnujících se historii prostějovských synagog a modliteben. Do dnešního kostela, který od roku 1904 do roku 1945 sloužil prostějovské židovské obci jako hlavní templ, se tak vrátila připomínka jeho dávné historie spolu s historií prostějovské židovské obce.

Výstava byla v loňském roce k vidění v galerii Špalíček (bývalém židovském obecním domě).

Návštěvník se seznámí nejen s tematikou prostějovských židovských svatostánků, ale také jejich rabínů, kteří v těchto místech působili. Nedílnou součástí je krátká historie prostějovské židovské komunity a židovských hřbitovů.

Mgr. Filip Gregor, historik Muzea a galerie Prostějov, p. o.

-jg-