NEJMOHUTNĚJŠÍ DĚLOSTŘELECKÉ ZBRANĚ RAKOUSKO-UHERSKÉ A ČESKOSLOVENSKÉ ARMÁDY

27. 2. 2019 od 17:00 – podkrovní sál prostějovské Městské knihovny. Přednáška člena Klubu vojenské historie a také našeho spolku, popularizátora vojenské historie Jaromíra Vykoukala.

Pokud zajdete na další přednášku člena KVH Dukla Prostějov a popularizátora vojenských dějin, Ing. Jaromíra Vykoukala, máte možnost vidět a slyšet další povídání z dnes už neznámých dějin naší armády.

V první části budete sledovat, jaké mohutné dělostřelecké prostředky vyráběla Škoda Plzeň pro Rakousko-uherskou armádu a námořnictvo. Uvidíte také unikátní způsob přepravy těchto zbraní do palebných postavení a jejich montáž. Byly nasazeny na všech frontách Velké války, kde armáda monarchie bojovala.

V druhé části se podíváme na nejmohutnější dělostřelecké prostředky československé armády v letech 1918 až 1939 i to, jak byly předány Německu a následně byly použity na východní i západní frontě proti západním spojencům a Rudé armádě.

Budete tak moct přes propast času ocenit mimořádnou zdatnost a vizionářství našich konstruktérů, mimořádný talent našich dělníků i zdatnost vojáků, kteří tyto zbraně v obou armádách obsluhovali. A to dnes, kdy naše země má problém vyrobit za rozumnou cenu obyčejný minomet.

Jaromír Vykoukal – anotace přednášky