Návrat domů nežádoucí. Mecenáš Bruno Winter. V prostějovském špalíčku začala nová výstava

Výstava je věnovaná památce prostějovských Židů, kteří byli nuceni na přelomu června a července roku 1942 nastoupit cestu, z níž nemělo být návratu.

Pomocí osobních předmětů, fotografií, dopisů, fotoreprodukcí děl Isidora Kaufmanna nebo krátké výpovědi bývalé členky prostějovské židovské obce Michal Maud Beerové, která přežila holocaust a dnes žije v Izraeli, připomíná výstava osudy našich někdejších spoluobčanů. Ty doplňuje vzpomínka na místního židovského podnikatele a mecenáše prostějovského muzea Bruno Wintera, který věnoval prostějovskému muzeu cennou sbírku hodin a některé z nich můžete na výstavě zhlédnout. Návštěvníci mají možnost také vidět autentické předměty z domácnosti Maxe a Margarety Zweigových, které muzeum nedávno získalo prostřednictvím spolku Hanácký Jeruzalém od dárkyně Anny Žákové.

Výstava je realizována u příležitosti 80. výročí prvních hromadných transportů prostějovských Židů do koncentračních táborů a vznikla ve spolupráci se statutárním městem Prostějov, spolkem Hanácký Jeruzalém, Státním okresním archivem Prostějov a Pamětí národa. Výstavu můžete navštívit až do 30. října v Galerii Špalíček, Uprkova 18 Prostějov.

-jg-

Fotografie z výstavy