Naše třída v prostějovském divadle

Naše třída v podání Divadla Polárka

Studenti prostějovských škol měli v únoru letošního roku možnost zhlédnout v prostějovském Městském divadle hru Naše třída. Jejím autorem je polský dramatik Tadeusz Slobodzianek.

Představení vychází ze skutečných událostí – masakru v Jedwabnem v roce 1941. Tehdy místní katoličtí občané využili nacistické okupace, aby povraždili a okradli své židovské sousedy. Během jednoho dne povstala jedna polovina města proti druhé a dobří křesťané utloukali své sousedy klacky a kameny. Nakonec, za všeobecného veselí, nahnali zbývající Židy do stodoly a tam je upálili. Rukou svých sousedů a známých tak bez přímého zásahu nacistů zahynulo 300 až 1600 lidí. Vzpomínka na strašlivý skutek je v Jedwabnem a v dalších polských obcích, kde se odehrávaly podobné tragédie, dosud živá…

Po bezmála třech hodinách „dějepisu“ odcházeli někteří mladí diváci poměrně hluboce zasaženi:

„Z tohoto představení si můžeme vzít ponaučení, jaké monstrum se může z člověka za určitých okolností stát. Měli bychom se poučit a uvědomit si, že takovéto věci nikdy v minulosti k ničemu dobrému nevedly. Nevinní lidé zemřeli, protože nebyli „vhodní“. Naše generace by měla o tomto vědět, aby se zabránilo podobným tragédiím.“

„Je strašné, když se přátelé navzájem zabíjeli, aby oni sami přežili.  Že dokázali zabít lidi, které před válkou milovali a byli dobří přátelé…“

„ Hrozné je vědět, že ti lidé, kteří ubližovali za války, se nikdy k tomu nepřiznali. Že nikdy nebyli potrestáni. Že lhali celý život…“

Snad jen doplnění: Naše třída není rozhodně představení jen pro studenty. Naopak, je to drsná, ale velmi potřebná lekce dějepisu i pro nás dospělé…

Jana Gáborová, spolek Hanácký Jeruzalém