Modlitba u hrobu rabína Cvi Jehošui Horowitze

Z repliky náhrobku rabína Horowitze zbyl jen rám…

V pátek 2. listopadu v 11 hodin se bude konat náboženské shromáždění u hrobu bývalého prostějovského vrchního rabína Cvi Jehošui Horowitze ve Studentké ulici v Prostějově. Modlitbu u příležitosti 202. výročí úmrtí významného náboženského představitele povede vídeňský vrchní rabín Ari Folger za účasti zástupců moravských židovských obcí.

Vzpomínka u repliky náhrobku rabína Horowitze v roce 2016

Rabi Cvi Jehošua Horowitz‎‎, byl členem významného rabínského rodu Horowitzů. Působil jako vrchní rabín v Jemnici, Třebíči a Prostějově. Jeho otec Šmuel Šmelke, slavný chasidský rabín a kabalista, zastával v letech 1773 až 1778 úřad zemského moravského rabína v Mikulově. Proto i s osudem jeho syna je spojeno působení chasidského hnutí na Moravě. Pravděpodobně v roce 1807 byl Cvi Jehošua Horowitz zvolen vrchním rabínem v Prostějově, kde dne 16. listopadu 1816 ve věku 62 zemřel. V roce 2013 byla na místě jeho hrobu instalována rabínem Louisem Kestenbaumen replika původního náhrobku, která byla v dubnu 2017 zničena nezletilými vandaly.

Hrob rabína Horowitze se nachází na starém židovském hřbitově, jehož plocha s hroby byla prohlášena v roce 2016 za kulturní památku. V letech 1801 až 1908 zde bylo pochováno téměř dva tisíce lidí, mezi nimiž jsou např. zakladatelé prostějovského oděvního průmyslu, významní rabíni a intelektuálové. Kulturní památka se nachází v těsném sousedství Reálného gymnázia a základní školy města Prostějova.

-tj-