Město Prostějov synagogu odkoupit nechce

Aktuální snímek empírové synagogy v Demelově ulici v Prostějově

Prostějovští zastupitelé na svém jednání v úterý 21. 2. 2023 odmítli nabídku majitelů na odkup empírové synagogy v centru města, která léta bez užitku chátrá a je v havarijním stavu. Vlastníci za nemovitost požadovali 6,8 milionu korun, radní ale tuto cenu považují za přemrštěnou a doporučili zastupitelům nabídku odmítnout. 

Spolumajitelka synagogy Lenka Skácelová už dříve řekla, že nabízená cena za nemovitost vychází z odhadu a že je ochotna o podmínkách prodeje s městem dál jednat. Další jednání nevyloučil ani primátor František Jura .

„Ve své nabídce prodeje vlastník uvádí, že z důvodu vysokých finančních nákladů není schopen zajistit rekonstrukci stavby. Synagogu proto nabídl městu. Město Prostějov vlastníkovi předložilo návrh na odkup synagogy ve výši 400 tisíc korun, tedy za stejnou cenu, za kterou budovu odkoupil v roce 2017 od pravoslavné církve. Tato cena se vlastníkovi zdá neakceptovatelná,“ uvedla primátorova náměstkyně Milada Sokolová.

Opoziční zastupitel Martin Hájek navrhl usnesení, aby město dál jednalo s vlastníky synagogy o podmínkách jejího odprodeje. V budově by po rekonstrukci podle něj mohla být zřízena například expozice věnovaná židovské historii, prostor by mohl sloužit také pro pořádání kulturních akcí. Město by proto podle Hájka mělo prověřit možnost získat na opravu synagogy dotaci. Podle Jury lze jednání s vlastníky synagogy opět otevřít i bez usnesení zastupitelstva. Radní se budou tématem znovu zabývat a o výsledku bude primátor zastupitele informovat.

Podle Skácelové jsou informace radních zavádějící. „Nezohledňují investice za opravy, které jsme na budově provedli. A městu jsme také sdělili, že jsme ochotni jednat o ceně přijatelné pro obě strany,“ uvedla Skácelová, která se svým manželem radnici nabídla alternativní realitní transakci. „Zda by nám město dokázalo nabídnout jako výměnu za synagogu nemovitost, kde by byl podobně jako v synagoze obyčejný bytový prostor a nebytový prostor sloužící pro naše osobní věci. Toto by bylo naše přání,“ oznámili radnici. V opačném případě chtějí manželé synagogu nabídnout k prodeji prostřednictvím realitní kanceláře.

Budova synagogy je v havarijním stavu a Národní památkový ústav ji od roku 2013 vede na seznamu ohrožených nemovitých památek. Odborníci podle Sokolové zhodnotili technický stav synagogy a odhadli, že má narušenou statiku a její zajištění by stálo více než šest milionů korun.

Synagoga byla postavena v 90. letech 18. století, později byla upravena v empírovém slohu. Za druhé světové války byla uzavřena a po válce se jejím majitelem stala pravoslavná církev. Synagoga poté už svému původnímu účelu nesloužila. Po roce 1989 měla několik majitelů, žádný z nich se nepustil do její opravy.

Zdroj: Prostějovský REPORT

Reportáž ČT k nabídce odkupu synagogy

Prostějovský deník k tématu

I-dnes ke stejnému tématu

pohled do historie:

článek z MF Dnes: