Masarykova návštěva Svaté země končí

Od 1. října 2020 byla v prostějovské galerii Špalíček k vidění výstava Masaryk a Svatá země. Bohužel, k vidění byla reálně jen několik dní, než byly uzavřeny prostory galerií a muzeí. V neděli 29. 11. 2020 výstava oficiálně končí, a tak si alespoň připomeňme, co nám vzkazuje:

Výstava „Masaryk a Svatá země“ pojednává na 15 informačních panelech o zásluhách Tomáše Garrigua Masaryka a později jeho syna Jana Masaryka na vzniku Státu Izrael. Blíže seznamuje s cestou prvního československého prezidenta na území Izraele (tehdejší Palestiny), kterou podnikl na jaře roku 1927. Jednalo se o vůbec první návštěvu oficiální hlavy státu v této zemi. I přesto, že ji Masaryk deklaroval jako cestu soukromou a dokonce ji podnikl tajně pod jiným jménem, pro místní obyvatele měla hlubší význam a nikdy na ni nezapomněli. Jejich nadšení je vidět i na mnohdy dosud nepublikovaných fotografiích, které jsou na panelech ke zhlédnutí. Kromě samotné cesty ale výstava také osvětluje vývoj Masarykova vztahu k židovství a přelomové historické milníky ve vzájemných vztazích; jmenovitě vznik Státu Izrael, v němž nezastupitelnou a klíčovou roli na mezinárodním poli sehrál Jan Masaryk a československá diplomacie. Výstava, kterou pořádalo Muzeum a galerie v Prostějově, byla realizována ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Izrael, Statutárním městem Prostějovem a spolkem Hanácký Jeruzalém.

Jo a dodatek – alespoň několik panelů se z bývalého Židovského obecního domu (dnes galerie Špalíček) postěhuje do bývalé nové synagogy – Templu – dnes Husova sboru. Tak, pokud to situace dovolí, budete si moci prohlédnout alespoň část výstavy v Prostějově v Husově sboru 🙂 .

Tady ještě přidáváme fotogalerii z vernisáže výstavy.

-jg-