Letošní Dny evropského dědictví odstartovaly v Prostějově prohlídkou židovského hřbitova

První akcí Dnů evropského dědictví 2023 v Prostějově byla komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí. Ta se uskutečnila v neděli 10. září. Nenechaly si ji ujít na čtyři desítky návštěvníků, kteří postupně na hřbitov dorazili. Ti nejvzdálenější až z Českého Těšína!

V rámci komentované prohlídky se účastníci dověděli nejen o rodinách a životních osudech lidí, kteří nalezli místo posledního odpočinku (byť někteří jen „symbolicky“), ale i o dvou dalších židovských hřbitovech, které se v Prostějově nacházely.

První z nich nenávratně zmizel. Ten druhý však nalezneme v Prostějově dodnes, ovšem náhrobky na něm umístěné byly za války vytrhány a rozprodány kamenickým firmám. Přesto se některé z nich podařilo najít a v současné době se nacházejí právě v depozitu nového židovského hřbitova.

Řeč byla i o stavebním slohu obřadní síně nového hřbitova. Právě v obřadní síni je také umístěna drobná panelová výstava připomínající osudy prostějovské židovské komunity a všechna tři pohřebiště. Na severní stěně obřadní síně pak návštěvníci uvidí pamětní tabuli se jmény obětí holocaustu. Památník obětem obou válek přebudovaný židovskou obcí v roce 1950 se nachází naproti východní stěně obřadní síně hřbitova.

Prohlídka poté pokračovala procházkou hřbitovem a seznámením se s příběhy některých známých i méně známých prostějovských židovských rodin.

-jg-