Leo Rosten:  Pan Kaplan (scénické čtení, Divadlo hanácké obce)

scénické čtení knihy Pan Kaplan má stále třídu rád

Jeden z večerů festivalu Chayim ( 27. května 2022) patřil divadlu – a to scénickému čtení z díla Leo Rostena Pan Kaplan  nastudovaného v režii Hany Lužné členy Divadla hanácké obce.  Proběhlo za oponou Městského divadla v Prostějově.

Leo Rosten (1908–1997) polský Žid, rodák z Lodže, žijící od raného dětství v USA, politolog, spisovatel, jazykovědec a scénárista se tímto klasickým dílem zapsal do naší humoristické literatury.  Vyšel ze svých zkušeností, kdy začátkem třicátých let vypomáhal na chicagské škole a učil angličtinu přistěhovalce z různých zemí světa.

Kniha byla převedena poprvé do češtiny v roce 1946 Pavlem Eisnerem. V roce 1987 převedl druhou Rostenovu knihu Pan Kaplan má stále třídu rád Antonín Přidal. Právě tento převod využilo Divadlo hanácké obce. 

Veselý hold češtině?  Útěcha pro jazykové nešiky? Nenasytná hra s možnostmi i nemožnostmi každodenní řeči?  Nebo je to všechno dohromady a ještě cosi navíc? Na tyto otázky si odpovídalo již několik čtenářských generací.

Toto klasické humoristické dílo je známé v různých podobách (také jako muzikál a audiokniha). Tentokrát dostalo úpravu divadelní. Ústřední postavou je střihač pánských sak Hyman Kaplan, který má schopnost „prostříhat a přešít“ jazyková pravidla tak, aby netísnila jeho neutišitelnou vyřídilku. Přitom se počítá mezi „stítele krásnýho slofa“ a „nesmrdelnýho Šespíra“.

Nezpomenutelný profesor Parkhill a Kaplanovi spolužáci z večerní školy slečna Mitnicková, pan Hruska, Olga Tarnovská, Casimir Scymczak, Norman Bloom, paní Moskowitzová a Nathan P. Nathan tak opět vstoupili na scénu a nezklamali.  Opět vyvolali salvy smíchu u diváků svými slovními hříčkami, komolením jazyka i inteligentním humorem. Všichni se přitom výborně bavili. Ocenit je třeba také jevištní úpravy, dekorace,  komentované vstupy či ukázku z  Rostenovy knihy Jidiš pro radost. Roli pana Kaplana excelentně ztvárnil Aleš Procházka.

Hana Bartková, členka spolku Hanácký Jeruzalém

fotogalerie z akce: