Zájemci o tradiční výrobu sladu budou mít možnost nahlédnout v úterý 13. listopadu 2018 v 10:00 do soukromé sladovny Castello v Prostějově, někdejšího podniku bratří Winterů.
Současný majitel se rozhodl navázat na odkaz této slavné rodiny a pokračovat v jimi osvědčené receptuře produkce sladu. Prohlídku sladovny pořádá ve spolupráci s managementem firmy spolek Hanácký Jeruzalém.
Informace ke komentované prohlídce: hanackyjeruzalem@gmail.com
Max. počet osob (cca 12 – 15), sraz před areálem firmy, Blahoslavova 13, Prostějov.
Bruno Winter, čestný občan Prostějova a jeden ze spolumajitelů sladovny Castello:
Bruno Winter pocházel ze známé sladovnické rodiny z Haňovic. Absolvoval pivovarskou školu v Berlíně. Do prostějovského pivovaru a sladovny vstoupili bratři Bruno a Karel jako majitelé v roce 1896. Prosluli v oblasti sladovnictví. Pivovarnickou výrobu byli nuceni pod tlakem konkurence v roce 1913 zastavit. V oblasti sladovnictví patřili ke špičce, zvláště v oblasti technologické. Slad vyváželi pod značkou Castello do evropských zemí a také do zemí severní a jižní Afriky, Ameriky, východní Asie a Austrálie.
Pivovar a sladovna bratrů Winterových v Blahoslavově ulici měly v tomto oboru velmi dobrý zvuk a ještě dnes je jejich jméno známé mnohým pamětníkům a Prostějovanům.
Bruno Winter stál také u zrodu prostějovské „Kornolitky“ – továrny na výrobu knoflíků. Založil ji v nevyužitých prostorách bývalého pivovaru.
Byl i nadšeným milovníkem a sběratelem starých hodin. Z obavy před zabavením sbírky nacisty ji věnoval v roce 1939 prostějovskému muzeu. Obsahuje celkem dvaašedesát hodin a hodinek. Najdeme v ní například také vzácné gotické hodiny z roku 1450.
V roce 1941 byla jeho firma arizována a v roce 1942 byla výroba sladu zastavena. Bruno Winter se otrávil ve svém bytě společně s druhou manželkou Terezií v noci před nástupem do transportu do koncentračního tábora.
Sladovna Castello dnes (zdroj: webové stránky společnosti):
http://castellopv.cz/historie/
Castello – návrat k tradiční značce
Po roce 1992 byla sladovna vyčleněna z obchodních sladoven a v rámci privatizace prodána novému majiteli, který dodnes sladovnu provozuje a to opět pod názvem Castello. Castello v překladu znamená zámeček nebo kaplička a právě dvě věže hvozdů vyobrazeny na znaku, tuto kapličku nebo zámeček připomínají. Majitel chtěl tento název obnovit a zachovat jako odkaz a památku na rodinu Winterových a vzdát tak hold jejich umu v oblasti sladovnictví.
-jg-