I letos vás provedeme Prostějovem židovským

Prázdniny jsou již za dveřmi, a tak je nejvyšší čas přinést přehled komentovaných okruhů, které vám nabídneme v rámci procházek Prostějovem židovským. Jsou připraveny tři tematické okruhy na 5 prázdninových nedělí. Kdy přesně a co všechno můžete navštívit?

Hned 2. 7. 2023 od 14:00 se projdeme severní částí židovského ghetta, k bývalé nové synagoze, Demelovou ulicí kolem empírové synagogy a nadačního domu V. Ehrenstamma, dále si všimneme prvních Stolpersteine uložených v Prostějově, projdeme místy, kde stával rodný dům Edmunda Husserla až k jižní části někdejšího židovského ghetta ke svazku domů zvaných špalíček. Zde upozorníme na historii minimálně tří domů silně spjatých s prostějovskou židovskou historií. Na komentované prohlídky není třeba přihlašovat se předem, stačí přijít ve 14:00 k prostějovskému zámku na Pernštýnském náměstí, kde je sraz. Mimochodem, tam vám popovídáme, kde že se nachází „Hamburgerova vila“. Stejný okruh nabídneme i další neděli 9. 7. 2023, opět od 14:00, sraz na stejném místě.

V neděli 23. 7. a 27. 8. 2023 se opět od 14:00 hodin projdeme po starých prostějovských hřbitovech. Jde o nový okruh, při němž vás seznámíme s historií křesťanského hřbitova, jeho přeměnou do současné podoby i s historií starého židovského hřbitova a jeho válečnou likvidací. Výsledný vzhled obou míst může připadat návštěvníkovi jako podobný „osud“, nicméně fakta hovoří jinak. Tak přijďte, ať se dozvíte víc. Jako bonus vás vezmeme do botanické zahrady – někdejší součásti křesťanského hřbitova. Sraz ve 14:00 u kostela sv. Petra a Pavla.

Již tradiční nabídkou bude komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí. Tu nabídneme v rámci Dne židovských památek v neděli 13. 8. 2023. Sraz účastníků bude u brány hřbitova opět ve 14:00. Tak přijďte, ať se dozvíte více o životě lidí, kteří na tomto místě odpočívají…

Na všech nabízených komentovaných prohlídkách vám zároveň představíme mobilního průvodce Prostějovem židovským, kterého si můžete zdarma stáhnout do svých mobilů či tabletů v aplikaci Tour Stories.

-jg-