I letos jsme se účastnili Noci kostelů

V pátek 2. 6. 2023 se uskutečnil už 15. ročník celostátní akce Noc kostelů. V Prostějově jsme se podruhé jako spolek připojili – opět ve spolupráci s historikem prostějovského muzea Filipem Gregorem. V bývalé synagoze, nyní v kostele Husův sbor v Prostějově, jsme představili slavné prostějovské stavby židovsko-česko-německého soužití i mobilního průvodce Prostějovem židovským.

Filip Gregor se soustředil na známá i méně známá fakta o tzv. „Německém domě“, nádherné, původně novorenesanční stavbě s novobarokními prvky, kterou v Prostějově vystavěla koncem 19. století německá menšina dle návrhu židovského architekta Maximiliana Katschera. Mimochodem zde sídlila i prostějovská odnož mužského židovského recesistického spolku Schlaraffia. Budova, která se nachází v ulici Vápenice, v současné době slouží jako Dům dětí a mládeže Sportcentrum.

Česká majorita se pyšnila od začátku 20. století secesním spolkovým Národním domem vystavěným dle návrhu architekta Jana Kotěry a židovská komunita nechala dle návrhu architekta Jakoba Gartnera vystavět v roce 1904 výstavní secesní synagogu – Templ. Právě tento svatostánek mimo jiné odrážel význam a velikost židovské komunity v Prostějově na začátku 20. století.

V druhé části přednáškového bloku představila členka spolku Hanácký Jeruzalém Jana Gáborová přítomným nového mobilního průvodce Tour Stories – Prostějov židovský. Aplikace, která je zdarma ke stažení do mobilních telefonů nebo do tabletů, v 11 zastaveních a bonusových materiálech seznamuje obyvatele i návštěvníky města s historií židovské komunity v Prostějově i s místy, budovami a odkazem, který nám ve městě Židé zanechali.

Návštěvníci si zároveň mohli prohlédnout nově instalované panely shrnující činnost spolku Hanácký Jeruzalém od roku 2017, kdy spolek vznikl.

-jg-

Více o tzv. Německém domě:

Domov dětí a mládeže / 2019 Prostějov, ul. Vápenice 2977/9

Původně “Německý dům“ byl centrem divadelního aj. kulturního života německé menšiny v Prostějově. Dům byl vyprojektován v novorenesančním stylu s novobarokními prvky v 06/1893 vídeňským architektem Maximilianem Katscherem (05/1858-01/1917) jako 5-ti podlažní, z toho 2 podlaží suterénní, s celk. rozměry 20×120 m. Součástí bylo divadelní jeviště, sál se 342 sedadly, orchestřiště, 4-řádová galerie, jídelna, restaurace, čítárna, sál pro pěvecký spolek a další. Základní kámen stavby byl položen 6. 9. 1893, provoz byl zahájen 4.10.1894. Divadelní scéna byla využívána pro zájezdní představení divadel z Brna, Jihlavy, Olomouce, Opavy a Moravské Ostravy.

Po 2. svět. válce byl objekt pod názvem “Slovanský dům“ využíván taktéž k nejrůznějším kulturním aktivitám. Při rekonstrukci pro účely Domu dětí a mládeže v r. 1979-80 byl zadní trakt zbourán k výstavbě hřiště.

Současnou rekonstrukci provedla v období 05/2018-06/2019 ostravská stavební firma MORYS s. r. o., čelní fasádu pak provedla s materiálem Salith MHF P3 štukatérská skupina pod vedením restaurátora a sochaře Radomíra Šutery.

zdroj: Domov dětí a mládeže – Vápenka Vitošov s.r.o. (vitosov.cz)