HROZBY A NADĚJE

Byly tématem přednášky člena našeho spolku, majora v záloze Ing. Jaromíra Vykoukala pro Židovskou obec Olomouc: „S potěšením jsem přijal pozvání a 25. dubna 2018 přítomným přednesl téma, kterým se dlouhodobě zabývám“.

 

 

Řeč byla o Izraeli, malé ale hustě zalidněné zemi, velmi ohrožené napadením.

An Iron Dome launcher fires an interceptor rocket near the Israeli city of Ashkelon November 19, 2012. Israel bombed Palestinian militant targets in the Gaza Strip from air and sea for a fifth straight day on Sunday, preparing for a possible ground invasion though Egypt saw „some indications“ of a truce ahead. REUTERS/Darren Whiteside (ISRAEL – Tags: CIVIL UNREST MILITARY POLITICS)

„Izrael je země citlivá na napadení při pozemním útoku. Ale ještě více je ohrožena útokem ze vzduchu, kdy hrozba napadení raketami ze strany militantních uskupení v Pásmu Gazy, nebo ze strany hnutí Hizballah z Libanonu je trvalá a útok je možný kdykoliv,“ vysvětluje Vykoukal a pokračuje:

„I vzdálenější hrozby jako je raketový útok ze Sýrie, Iránu či Saudské Arábie jsou brány vážně, mimo jiné i proto, že tyto státy disponují velkým množstvím raketových střel s dlouhým doletem, nosností a hodně pokročily i v technologiích umožňující nekonveční útok. Navíc rétorika třeba Íránu vůči Izraeli je nenávistná a možné je zde asi cokoliv,“ pokračuje Vykoukal.

Podle některých pramenů disponuje Hizballah asi 130 000 raketami všech možných provedení od svépomocně vyráběných v garážích až po vysoce sofistikované zbraně původem z několika zemí. Raketový potenciál ukrytý v Pásmu Gazy je odhadován na několik desítek tisíc raket, většinou primitivních, ale tím nebezpečnějších.

„Stát Izrael se tedy dlouhé roky věnuje tvorbě protiraketové obrany a v tomto směru vytvořil obranný systém ve třech vrstvách, který je schopen neuvěřitelné efektivity,“ vylíčil obsah přednášky Jaromír Vykoukal.

-jg-jv-