Honza Lázna o židovských uličkách

V netradičním prostředí – v Hospůdce U Růžičků v Kostelní ulici se uskutečnila už třetí přednáška člena spolku Hanácký Jeruzalém Jana Lázny. Ten besedoval s hosty o prostějovských židovských uličkách. A zájemců se na avizovanou přednášku skutečně sešlo hodně! Sál byl zcela zaplněn. Navíc, technicky je provozovna velmi dobře na takové akce připravena, takže i hosté v zadní části sálu o nic nepřišli – prezentace jim byla promítána přímo na velkoplošné monitory.

Uličky, jejich dávné i nedávné obyvatele přiblížil Jan Lázna prostřednictvím bohatého fotoarchivu domy pak také díky mapovým podkladům.

Do své prezentace zařadil i osudy prostějovských synagog, virtuální rekonstrukci nového Templu (dnes kostel Čs. církve husitské – Husův sbor) a připomněl také osud „sestry“ naší nové synagogy – olomoucké synagogy. Autorem obou výstavních staveb byl přerovský rodák a vídeňský architekt Jakob Gartner. Olomouckou synagogu zapálili místní nacisté v roce 1939. Naše prostějovská nová synagoga přežila, nicméně po válce byla poměrně výrazně přestavěna.

Jan Lázna je rodákem z prostějovských uliček, jejichž papírový model vzniká jeho přičiněním.